Turbulensen kring Swedbank är så stark att mindre än ett kvartal efter nyemissionen förändras den grundläggande ägarstrukturen i banken.

Tidigare huvudägaren Sparbanksstiftelserna gjorde det klassiska misstaget att belåna aktier för att få pengar att delta i emissionen.

Trots att man inte deltog fullt ut har belåningen med nya brutala kursfall för Swedbank blivit oroande hög. Till skillnad från Wallenbergstiftelserna sitter inte sparbankstiftelserna på andra tillgångar.

Det var Folksam som lånade ut pengarna och det är Folksam som blir största ägare i Swedbank. I emissionen gick Folksam in tungt och ökade dramatiskt sitt ägande. Satsningen blev totalt 3,6 miljarder kronor. Huvuddelen står pensionsbolaget för.

Nu stiger investeringen med ytterligare en miljard när Folksam byter lånet till Sparbanksstiftelserna mot aktier. Även i denna operation gör Folksam förluster.

Redan har huvuddelen av emissionskapitalet förlorats. Emissionskursen var 48 kronor och preferensaktien sjönk på fredagsbörsen till 18,7 kronor.

Det finns en stor oro och inte bara i Sverige för att banker skall göra väldiga förluster i krisens Östeuropa. Bankerna i Österrike, Sverige och Italien brukar särskilt pekas ut.

Ingen kan idag göra några säkra prognoser över utvecklingen. Men skulle den gjorda emissionen inte räcka finns bara alternativet staten kvar. Som redan emission ett visade har Swedbank inga kapitalstarka ägare och exempel från Storbritannien slår fast att privata investerare inte ställer upp en andra gång.

Folksam kan i praktiken förlora sina miljarder om ägarandelen späds ut till nästan ingenting. Vad säger då Folksams vd Anders Sundström till sina pensionssparare?