Webb-tv
Askregn har täckt delar av Island med ett tjockt lager grått vulkanstoft som får landskapet att likna en annan planet.
Även om flygläget lättade igår eftermiddag är inte faran över, säger Skyways vd Peter Browall.
– Läget är kritiskt. Vi har stått stilla i sex dygn med hundra procent av våra fasta kostnader och noll i intäkter. Även om det kommer igång nu är det frågan om hur snabbt återhämtningen kan ske. Det säger sig självt att uthålligheten hos bolagen är begränsad, säger han.
Skyways är ett av landets största flygbolag vid sidan om SAS och vill nu att staten hjälper till.
–Det här är flygbranschens motsvarighet till bankkrisen. Vi söker stöd för den tiden som flyget stått stilla, säger Peter Browall.
Han tror att bolag kommer att gå omkull i krisen.
–När vi är igenom det här kommer flygkartan ritas om. Det är framför allt likviditeten som är ett problem, säger han.
Hur länge Skyways klarar sig om flygstoppet skulle bestå vill han inte svara på men säger:
–Det är tufft läge. Det här kommer ju ovanpå ett av de tuffaste åren i historien.
Enligt Jan Palmér på Svenska Flygföretagens riksförbund är det fem–sex flygbolag som är i akut fara. Han är i daglig kontakt med flygbolag som hotas av akut likviditetskris.
–Det handlar om svårigheter att betala ut löner. Det kan bli problem redan nästa vecka. Om det inte kommer till någon form av statligt stöd är alternativet rekonstruktion eller betalningsinställelse, säger Jan Palmér.
Flygbranschen vill nu att staten ska gå in och betala en del av bolagens lönekostnader under en tidsbegränsad period när flygbolagen tvingas stå stilla. Enligt Jan Palmér handlar det om lönekostnader i storleksordningen 10 miljoner kronor om dagen.
–Det andra vi hoppas på är lägre trafikavgifter under en tid så att bolagen kan klara sin återhämtning bättre, säger Jan Palmér.
Regeringen för nu täta samtal med branschen och öppnar för besked om stödåtgärder inom kort.
–Det är ett allvarligt läge och det är bråttom, det är alla eniga om. Vi jobbar skyndsamt men vad vi kan göra är också avhängigt de diskussioner som förs inom EU, säger Henrik Hansson, pressekreterare på näringsdepartementet.
Arbetet leds av infrastrukturminister Åsa Torstenssons statsekreterare Leif Zetterberg. Ett nytt möte är inplanerat idag. Då ska enligt uppgifter till SvD Näringsliv regeringen presentera vilka åtgärder som kan göras som inte kräver stöd från EU.
–Exakt vad vi diskuterar kan jag inte gå in på nu, säger Henrik Hansson.
Chatt med flygsäkerhetskonsult
Chatt
Michael Tjernström, meteorolog, chattade med SvD.se-läsarna om vindar, moln och aska.
- 16 apr 2010 Professor chattade om askmolnet




