Oljeutsläppet ska nu vara under kontroll. Det meddelade det hårt kritiserade BP igår sedan de lyckats pressa ner lera i Macondokällan och därmed tvingat tillbaka oljan till en jordficka, placerad nästan sex kilometer under havsytan. När oljan sedan är under kontroll ska läckan tätas med ett cementlager för att ge en permanent lösning, enligt bolaget som betecknade framgången som ”en betydande milstolpe”.

Glädjande förstås för BP och styrelseordföranden Carl-Henric Svanberg. Men samtidigt flyter nya problem upp till ytan.

Enligt uppgifter pågår just nu en amerikansk utredning kring misstankar om att BP-anställda ska ha ägnat sig åt insiderhandel i samband med oljekatastrofen. Enligt två källor till nyhetsbyrån Reuters ska den olagliga handeln ha skett någon dag efter katastrofen den 20 april på oljeriggen Deepwater Horizon, som krävde elva människors liv.

Oljejätten fick igår dessutom se en ny stämning – bolaget har fått ta emot hundratals ersättningskrav på mångmiljardbelopp – riktad mot sig, dock inte kopplad till olje-katastrofen. Enligt advokaten Tony Buzbee ska en läcka ha uppkommit på bolagets raffinaderi i Texas i april och maj. I en grupptalan för cirka 2000 personer kräver Buzbee – som också representerar drabbade i oljeolyckan i Mexikanska golfen – nu 11 miljarder dollar i skadestånd då hans klienter utsatts för hälso-skador orsakade av ”akut exponering för bensen”.

BP meddelade i samband med kvartalsrapporten, som visade ett minusresultat på 17 miljarder dollar, att man avsatt 32,2 miljarder dollar och planerat att sälja av bolag för 30 miljarder dollar för att täcka förlusterna för oljespillet. Ett av målen är att få ned BP:s skuldnivå till 10–15 miljarder dollar under perioden.

Och affärerna låter inte vänta på sig.

I förra månaden meddelade bolaget att det sålt tillgångar i USA, Kanada och Egypten till det amerikanska energibolaget Apache för 7 miljarder dollar. Igår kom nästa affär. För 1,9 miljarder dollar säljer BP en enhet i Colombia till landets största oljebolag, Ecopetrol, som har gått med på att betala stora delar av summan redan innan affären är avslutad.


BP och oljekatastrofen