Fler barn kan spela Angry birds än knyta skorna. Det visar en ny undersökning.
Foto: scanpix
Det är datasäkerhetsföretaget AVG som frågat 2 200 mammor i utvecklade länder om deras barns färdigheter inom olika områden. Undersökningen refereras i Wall Street Journal och kan läsas här.
Ett av syften med undersökningen har varit att ta reda på om traditionella kunskaper som att cykla eller knyta skorna halkar efter i det uppkopplade samhället.
Det finns flera intressanta resultat i undersökningen:
- 22 procent av barn i 4-5 årsåldern känner till åtminstone en webbadress. 34 procent kan öppna en webbläsare och 76 procent kan spela ett onlinespel. Som jämförelse kunde 67 procent cykla och 53 procent vet sin egen hemadress.
- Det finns inget ”teknikgap” mellan pojkar och flickor. I hela åldersintervallet 2-5 år kan 59 procent av flickorna och 58 procent av pojkarna spela ett enkelt dataspel. Samma siffra när det gäller att ringa ett mobilsamtal är 29 procent för flickor och 28 procent för pojkar.
- Det finns också betydande skillnader mellan olika länder. I USA kan 30 procent av barnen 2-5 år hantera en datorlik mobil, medan samma siffra i Japan är 11 procent. Runt 70 procent av barnen i Storbritannien och Frankrike kan spela dataspel, medan samma siffra är 61 procent i USA och 44 procent i Japan.
- Äldre mammor är något bättre på att lära ut traditionella ”livskunskaper” till sina barn. 40 procent av barnen till mammor över 35 år kunde skriva sitt eget namn, medan samma siffra var 35 procent för barn till mammor under 35 år.
Hur pappornas ålder eller intressen påverkar har inte mätts i undersökningen.




