Det norrländska gruvbolaget har de senaste åren varit ett verkligt glädjeämne för näringsminister Maud Olofsson och hennes företrädare Thomas Östros. Miljardvinsterna har inneburit rejäla tillskott till statskassan i form av aktieutdelningar.

Men nu kan inte ens LKAB:s fortsatta vinstökningar hindra den globala konjunkturnedgången från att slå igenom i de statliga räkenskaperna.

Under det tredje kvartalet fick 14 av 20 statligt ägda storbolag se resultatet försämras. Den samlade vinsten före skatt dök med 11 procent till 12,5 miljarder kronor, visar TT:s sammanställning.

Den klart största försämringen redovisar Akademiska Hus. Värdefallet på bolagets fastigheter innebar att vinsten på drygt 700 miljoner tredje kvartalet i fjol vändes till en förlust på 1,4 miljarder i år.

Bäst i klassen är fortsatt LKAB, som i stället ökade kvartalsvinsten från 1,8 till 3,8 miljarder kronor.

Tiden som kassako för staten kan dock snart vara över för den här gången:

”Den finansiella oro som uppkommit i världen kommer att påverka LKAB:s framtida leveranser”, skriver vd Ola Johnsson i delårsrapporten.

Till saken hör också att inbromsningen i ekonomin sätter press på de höga järnmalmspriser som LKAB i dag lever gott på.

”En förändring i den kinesiska utvecklingen skulle exempelvis förändra efterfrågan och därmed prisbilden”, skriver bolaget.

Trots vinstfallet under tredje kvartalet är de statliga bolagens resultat för hela perioden januari–september högre än i fjol. Därmed kan Maud Olofsson fortfarande se fram emot vårens årsstämmor, då bolagen lämnar sina aktieutdelningar, med tillförsikt.

Utdelningarna för 2007 uppgick till hela 31 miljarder kronor. Än finns förutsättningar för en ny dusör i mångmiljardklassen.

Fotnot: De börsbolag som delägs av staten ingår i TT:s sammanställning med resultatandelar som motsvarar statens ägande.