En av Pershings 64-fotare till havs.
Foto: Pershing Yacht
Ferretti-vd:n Salvatore Basile nobbade budet, som ska ha lagts av två riskkapitalbolag baserade i Holland och Belgien, i dagarna. 100 miljoner euro räckte inte för att förvärva det berömda varvet.
Enligt Ferrettis krisplan för att lösa sina finansiella problem skulle koncernen sälja minst ett av sina varv. Detta blev dock Apreamare, som såldes tillbaka till sina grundare på måndagen. Vidare har Ferretti-koncernen sålt sitt innehav i spanska yachtmålerifirman Pinmar SL.
Ferretti-koncernen har fastslagit att man inte tänker sälja några fler av sina varv. Därmed stannar bland andra Bertram, Riva, Itama och Pershing i dess ägo. Koncernen bildades 1968 och finns representerad i över 80 länder, även Sverige.








