I juli minskade sysselsättningen med 54 000 enligt reviderade siffror. Från början rapporterades en minskning med 131 000 personer i juli.

Arbetslösheten i USA var 9,6 procent i augusti, en ökning från 9,5 procent i juli. Här låg ekonomernas förväntningar på 9,6 procent.

Lönerna ökade i snitt med 0,3 procent jämfört med i augusti till 22:66 dollar per timme.

Börsen reagerade positivt på de amerikanska jobbsiffrorna. Minuterna efter statistikens offentliggörande hade Stockholmsbörsens OMXS-index lyft med drygt 1,1 procent till 329,6.

Kronan stärktes något mot dollarn, men låg kvar på tvåårshögsta mot euron.

Räntan på en tioårig statsobligation drog iväg uppåt till 2,50 procent, mot 2,43 procent i torsdags. För tvååringen blev det en uppgång till 1,39 procent från 1,37 procent i torsdags.

De oväntat positiva jobbsiffrorna från USA är månadens absolut viktigaste ekonomiska siffror, enligt Johan Javéus, chefsstrateg på SEB.

- Riskerna på nedsidan, som varit i fokus under sommaren, känns nu mer hanterbara, säger han.

- Arbetsmarknaden är det folk har oroat sig för.

TT: Så nu kan man andas ut en månad?

- Ja, jag skulle nog vilja säga det.