Foto: Colourbox
Enligt Eva Sigrand har hon aldrig anlitat det företag som begärt totalt 47 000 kronor i skattereduktion – 3 000 kronor under maxbeloppet per kalenderår.
– Jag fick till min stora förvåning det här meddelandet och skrev ett mejl till Skatteverket. Jag har inte hört något ifrån dem sedan dess, säger Eva Sigrand till SvD.se.
De nya reglerna för så kallade rot-avdrag gör gällande att det är företaget som utfört husarbetet, exempelvis renovering, som begär skattereduktion efter att kunden betalat sin del av fakturan.
Enligt Bengt Hansson, handläggare på Skatteverket och expert på rot-avdrag, görs ingen utredning när begäran om skattereduktion kommer in. Om bara blanketten är rätt ifylld betalas pengarna ut till företaget och ett meddelande skickas ut till kunden.
Om kunden eller företaget har synpunkter på beslutet får de i efterhand höra av sig till Skatteverket.
– Det finns oärliga företag, men det kan vara så enkelt som att företaget uppgivit fel personnummer. Om någon hör av sig med synpunkter tillsätter vi en utredning, och om det visar sig vara helt fel så blir det ett återkrav på företaget, säger Bengt Hansson till SvD.se.
Hur utreds eventuella felaktigheter?
– Då måste vi dels få in uppgifter från kunder om att han eller hon inte köpt tjänster av företaget och sen måste vi vända oss till företaget.
Men vad händer om kunden hävdar att företaget aldrig anlitats och företaget i sin tur hävdar att ett husarbete genomförts?
– Jag kan inte avslöja precis vad vi gör här, men vi har alla möjligheter att kontrollera det.
Bengt Hansson kan inte svara på exakt hur många misstänkta felaktigheter som utretts eller utreds sedan det nya systemet trädde i kraft den 1 juli i år. Han kan inte heller svara på om systemet utnyttjats av blufföretag.
– Det finns nog alla varianter av fel, säger han. Men det här går att åtgärda fort. Inte med vändande post direkt, men om det är fel så kan vi nollställa den person som drabbats.
SvD.se har utan framgång försökt nå det företag som utger sig för att ha utfört husarbete på uppdrag av Eva Sigrand och begärt skattereduktion.








