Foto: Petros Giannakouris
Eurokrisen gav kraftiga kursfall på börserna i Milano och Madrid, främst till följd av fortsatta kursras för bankaktier. Nedgången låg i linje med en allmänt negativ utveckling på finansmarknaden i hela Europa.
Situationen i Grekland och andra delar av eurozonen utgör ett allvarligt hot mot den ekonomiska återhämtningen och EU måste fullfölja sin ambition att förbättra den ekonomiska styrningen, enligt Olli Rehn, EU:s ekonomikommissionär.
- Att nå en överenskommelse är utomordentligt viktigt, sade Rehn i samband med Ekofin-mötet i dag, rapporterar Reuters.
Rehn tillade att han uppskattade att 99 procent av detaljerna i ett andra stödpaket till Grekland, efter fjolårets på 110 miljarder euro, nu är färdiga.
Samtidigt vittnade bankkällor om en panikartad stämning på delar av marknaden.
- Det ser ganska illa ut därute. Det känns som den tidiga fasen i krisen 2008 och vi ser liknande prissättningar, sade en bankman.
Efter ett långt möte i går lovade finansministrarna från de 17 euroländerna att värna stabiliteten i euroområdet och utlovade inom kort nya åtgärder.
Oro finns att eurozonens tredje största ekonomi, Italien ska dras med i krisen.
”Ministrarna är redo att vidta nya åtgärder, som kommer att förbättra eurozonens kapacitet för att undgå att krisen sprider sig”, heter det i ett uttalande från finansministrarna efter mötet.
Finansministrarna tycktes inte ha hittat någon lösning på hur banker, försäkringsbolag och andra fonder kan bidra till det grekiska räddningspaketet.
De tillsatte dock en arbetsgrupp som ska lämna förslag till hur ett nytt flerårigt räddningspaket till Grekland ska finansieras.
Eurogruppens ordförande Jean-Claude Juncker sade vid en presskonferens att den privata sektorn kommer att delta i det nya räddningspaketet och att förhandlingar, om hur de ska ske, kommer att genomföras så snart som möjligt.
EU-ledare kommer eventuellt att kallas till ett extrainsatt toppmöte redan på fredag för att diskutera åtgärder mot den allt mer utbredda skuldkrisen i eurozonen, rapporterar Reuters med hänvisning till en högt uppsatt EU-källa.



