Dietmar Voggenreiter tvekar inte. Han är Audis Kinachef, sitter bredbent på sitt kontor i Peking med intensiv trafik utanför fönstret och berättar entusiastiskt att Audi kommer storsatsa i Kina. Siktet är inställt på att sälja en miljon bilar under de närmaste tre åren.

–Klart vi kommer att lyckas. Vi ökar just nu vår tillverkningskapacitet i Kina för att nå målen, säger Voggenreiter på tyskbruten engelska.

Hans självsäkra uttalanden borde oroa Volvos ledning i Kina. Audi är giganten på den kinesiska lyxbilsmarknaden där Volvo är placerad på femte plats. Det tyska bilmärket har redan lyckats med det som Volvo ännu bara kan drömma om – att sälja över 200000 bilar om året i Kina. Även de två andra huvudkonkurrenterna, BMW och Mercedes, säljer nära 10 gånger fler bilar än vad Volvo gör i Kina – och hårdsatsar framåt.

Det är ändå lätt att förstå de planer som Volvos nya ägare och ordförande Li Shufu smider. Kina gick förra året om USA som världens största bilmarknad. Nästan 14 miljoner kineser köpte ny bil förra året. Det motsvarar en enorm tillväxt på 33 procent jämfört med året innan.

Alla är överens om att Kina blir den mest snabbväxande marknaden i världen de kommande 10 åren, även om tillväxttakten kommer bromsa något. Samtidigt är Volvo pressat. Målet att sälja 200000 bilar 2015 är ett måste för att Volvo ska kunna bli en långsiktig och stark aktör på den kinesiska marknaden.

Just därför är Jenny Gu:s slutsats bekymmersam. Hon är bilanalytiker på JD Power, en av världens mest välrenommerade analysfirmor för fordonsindustrin och tar emot på sitt kontor på 16:e våningen med vidunderlig utsikt över Shanghai.

–Att Volvo skulle sälja 200000 bilar redan 2015 är inte realistiskt. Jag tror att de kan nå två tredjedelar av det målet, säger hon.

Hon pekar på Volvos akilleshäl – för få modeller på Kinamarknaden. Volvo har 6 modeller medan Audi har det dubbla, BMW har 14 och Mercedes kan ståta med hela 18 modellerserier.

–Om man ska växa så snabbt är det avgörande att kunna lansera många nya modeller. Det kan inte Volvo och nuvarande modeller är inte helt konkurrenskraftiga, slår hon fast.

Dessutom pekar Jenny Gu på att Volvos varumärke är svagt positionerat och att det finns en stark trend att det är de unga som köper bil i Kina.

–I min umgängeskrets kör ingen Volvo. Unga väljer helt enkelt sällan Volvo, säger hon.

Kanske är det en förklaring till varför Volvo tappande marknadsandelar förra året. Den nyheten har kommit bort i rapporteringen kring Volvo – inte så konstigt när allt ökar. Volvo sålde ju 36 procent fler bilar 2010 jämfört med 2009. Men faktum är att ökningen är medioker jämfört med snittet för lyxbilsmarknaden i Kina, som steg med hela 70 procent, enligt analysföretaget IHS. BMW och Mercedes hade exempelvis en tillväxt 2010 på 84 respektive 115 procent.

Även statsapparaten i Kina kan sätta käppar i hjulet för Volvos historiska satsning. Kommunistpartiet är lynnigt och kan från ena dagen till den andra meddela nya bestämmelser som helt ändrar spelplanen. Det var precis vad som hände strax före jul. Då kom plötsligt beskedet att antalet tillåtna nya bilar i Peking tvångsminskas från 800000 i fjol till 240000 bilar i år. Allt för att komma till rätta med trafikinfernot i den avgasdränkta huvudstaden.

–Det var ett väldigt jobbigt besked. Tack och lov drabbar det alla, även våra konkurrenter, suckar Daniel Backman, produkt- och affärsutvecklingschef för Volvo i Kina, som tar emot på Volvos snabbt växande säljkontor i Shanghais finanskvarter.

Beskedet innebar ett rejält bakslag för Volvo, 17 procent av bolagets försäljning i Kina sker i Peking. Flera analytiker varnar dessutom för liknande åtgärder i andra kinesiska storstäder.

Det vimlar av lyxbilar på de enorma billederna runt Peking och Shanghai. Många bilhandlare har gjort sig en förmögenhet de senaste åren. Och trots varningssignalerna bedömer JD Power att lyxbilsförsäljningen kommer fortsätta att gå starkt framåt, från 800000 bilar i år till 1,5 miljoner 2015.

Risken är samtidigt att tillverkarna kommer att göra för många bilar. Vissa experter varnar för en bilbubbla. Men det avfärdar Jenny Gu.

–Vår bedömning är att det inte kommer att bli så, säger hon.

Den stora utmaningen för Volvo ligger internt – man ska fördubbla antalet återförsäljare, starta forskning, bygga varumärke och fabriker och anställa duktiga medarbetare – allt på en gång.

–Vi måste se upp för växtvärk. Visst är det kul och viktigt med alla satsningar. Men utmaningen är att växa med bibehållen kvalitet. Sedan måste vi lära känna våra kinesiska kunder ännu bättre. De är mer krävande och mer inriktade mot lyx än de europeiska kunderna, säger Daniel Backman.