Polen, som är ordförande i EU under hösten, har tidigare under tisdagen flaggat för att mötet skulle kunna bli inställt eller uppskjutet.

I ett brev som Polens finansminister Jacek Rostowski skrivit till Eurogruppens ordförande Jean-Claude Juncker, och som Financial Times läst, framgår att Rostowski tvivlar på om ett fullödigt paket kommer att vara klart till onsdagen och att han tänker flytta mötet en eller ett par dagar.

EU-källor säger till tidningen att ett finansministermöte är ”överflödigt”, eftersom det ändå är EU-ledarna som måste komma överens nu.

Euron föll hastigt ned mot 1:38 dollar per euro när det blev klart att Ekofin ställt in mötet om åtgärder mot skuldkrisen på onsdagen.

Ledande Europabörser och Stockholmsbörsen föll också, liksom räntorna på svenska statsobligationer. Räntan på en svensk tioårig obligation låg strax före klockan 16 under 1,95 procent, vilket kan jämföras med 1,99 procent bara någon timme tidigare.

Det hjälpte inte att Carsten Schneider, budgetexpert för de tyska Socialdemokraterna, sagt att man tagit fram ett utkast till blocköverskridande uppgörelse med de tyska regeringspartierna om hur Tyskland kan tänka sig att låta krisfonden EFSF öka sin räckvidd utan att mer pengar krävs av medlemsländerna.

Enligt Schneider bygger uppgörelsen bland annat på att man räknar med att ECB upphör med sina stödköp av statsobligationer.

I praktiken skulle en blocköverskridande uppgörelse innebära att förbundskansler Angela Merkel redan inför debatten i morgon, som väntas inledas vid lunchtid, har fått det breda mandat från den tyska förbundsdagen i EFSF-frågan hon behöver.