I norra Sverige där det normalt produceras mer el än som förbrukas blir priserna lägre än i södra Sverige där det produceras mindre el än som förbrukas.
Dyrare el i södra Sverige
Om fem månader delas Sverige in i fyra elområden. Det innebär olika priser i olika delar av landet. Årskostnaden för en eluppvärmd villa kan då skilja runt 1 200 kronor beroende på var den ligger, enligt en studie som Energimarknadsinspektionen gjort.
visst bra idé!
GustavllAdolf
Fler kommentarer 7
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv

