Jacob Bursell: SvD.se direktrapporterar från Maud Olofssons presskonferens klockan 13.30.
Jacob Bursell: Maud Olofsson har precis tagit plats vid podiet
Jacob Bursell: Egentligen var inte dagens presskonferens avsedd att handla om Saab, utan om elpriset. Därför pratar Maud Olofsson först om den nya propositionen om hur konsumenterna lättare ska kunna överblicka elkonsumtionen
Jacob Bursell: Det ska bli lättare att byta elleverantör, lovar ministern. Frågor om Saab får vänta ytterligare en stund.
Jacob Bursell: Nu kommer vi till Saab
Jacob Bursell: ”Jag tror att var och en kan förstå vilken midsommarhälsning det är, att inte veta om man ska få någon lön”
Jacob Bursell: ”Jag känner starkt för de anställda”
Jacob Bursell: ”Samtidigt är det Saab som bolag som måste klara ut det här med sina anställda och som måste hitta den finansiella lösningen”
Jacob Bursell: ”Det är naturligtvis så att svensk fordonsindustri är viktig för Sverige”, säger Maud, och påpekar att hon så gott som dagligen diskuterar om eller med Saab
Jacob Bursell: ”Jag tycker det är imponerande hur mycket tid som Victor Muller och andra har lagt ned på att försöka hitta lösningar”
Jacob Bursell: Så fort det finns en lösning vad gäller köpare av fastigheterna så är regeringen beredd att godkänna den, menar Maud Olofsson
Jacob Bursell: ”Vi i regeringen väntar på att Saab ska hitta en lösning på sin fastighetsaffär”
Jacob Bursell: Nu ställs frågor till ministern
Jacob Bursell: ”Hur ska de anställdas löner garanteras”, frågar någon. ”Det är Saabs styrelse som har det ansvaret”, svarar Maud.
Jacob Bursell: ”Borde Antonov släppas in?”, frågar någon. ”Det är GM och EIB som sagt nej, om de säger ja så är vi i regeringen också beredda att säga ja”, säger Maud.
Jacob Bursell: Tonen skärps, ”varför kan ni inte sätta fart på EIB”?!
Jacob Bursell: EIB vet vad regeringen tycker, svarar Maud
Jacob Bursell: ”Vad gör regeringen vid en konkur”, frågar någon. ”Jag tycker det är för tidigt att prata om det”, svarar Maud.
Jacob Bursell: Mauds pressekreterare avbröt presskonferensen
Jacob Bursell: Det blev en kort presskonferens som bara delvis handlade om Saab. Maud Olofsson körde på sin vanliga linje, att ansvaret vilar hos bolaget, men gav inte heller några tydliga svar gällande ansvarsfördelningen mellan regeringen, EIB, GM, Saab, och så vidare.
Mer i ämnet
- 23 jun 2011 ”Är det här slutet för Saab?”
-
23 jun 2011
Saab får sju dagar på sig
konkurshot Facket ger bolaget en vecka. Anställda får inte lön.
- 23 jun 2011 Jätteras för Saab på börsen
- 23 jun 2011 ”Ingen ska behöva svälta”
- 23 jun 2011 ”Visar hur fruktansvärt illa ute Saab är”
- 23 jun 2011 ”Jag känner mig helt tom”
- 23 jun 2011 Anställda meddelades via mejl
-
22 jun 2011
Inga besked om Saabs betalning
Saab-krisen Än har Saab inte fått några besked från leverantörerna.
- 23 jun 2011 Bolaget får en vecka på sig av facket





