På spelmässan E3 i Los Angeles i somras visade Microsoft upp hur vi kan styra våra datorer i framtiden. Först ut blir dataspelen som redan från nästa år ska kunna läsa av spelarnas rörelser utan att spelarna behöver hålla någon kontroll i handen eller ha på sig någon utrustning. Samma teknik kommer sedan att flyttas över till datorer i hem och på kontor.
Foto: CASEY RODGERS/AP
Tjejen dribblar med bollen, sparkar till och skjuter ett praktfullt mål på sin mamma. Trots ett högt hopp har hon inte minsta chans att ta bollen.
En typisk scen från en fotbollsplan? Nej, snarare en bild från ett vardagsrum där flickan med hjälp av ny teknik spelar fotbollsspel med sin mamma.
Än så länge finns tekniken inte att köpa. Den visas bara upp i en video när Microsoft, världens största mjukvaruföretag, demonstrerar sina utvecklingsprojekt.
Men efter många års arbete räknar Microsoft med att ha en kommersiell produkt färdig någon gång under 2010. Den ska då börja användas tillsammans med bolagets spelkonsol Xbox.
Det intressanta med tekniken är att den är ett exempel på hur man kan styra datorer – för spelkonsolen är just en dator – på helt andra sätt än med tangentbord, mus, joystick eller någon annan apparat man håller i handen och trycker på.
Just i det här fallet är det kameror och mikrofoner som arbetar. De sitter i en låda, placerad precis under tv-skärmen. Via spelarnas rörelser och ljud kan datorn läsa av vad de gör och anpassa spelet efter det.
Den som står på vardagsrumsgolvet framför kamerorna kan alltså sparka iväg en låtsas-boll och få en snabb passning tillbaka från någon av figurerna i spelet. Eller så kan man fäktas och slåss med monster, köra bil genom att låtsas hålla en ratt i handen och så vidare. Allt beroende på vilket spel man har.
Att den här tekniken dyker upp i spel är ingen tillfällighet. De som spelar har alltid varit villiga att betala bra för ny teknik som kan ge nya, häftigare effekter. Sedan sprids tekniken till andra områden i takt med att priset faller.
Det är för övrigt redan många som fått en föraning om hur det kan bli. En av Microsofts konkurrenter på spelområdet, japanska Nintendo, har haft stora framgångar med en handkontroll till spelkonsolen Wii som styrs av rörelser. Det har gett en helt annorlunda känsla för dem som spelar tv-spel med rörelser, som tennis och golf.
Fast Microsoft tar det hela ett steg vidare. Istället för en kontroll som med sensorer känner av rörelser är det kameror som följer spelarens kropp. Då kan man stå där med sitt eget tennisracket istället för en fjärrkontroll i handen.
Men det här med spel är bara en början. Staffan Truvé, chef för det svenska it-forskningsinstitutet Sics (Swedish Institute of Computer Science), talar om en trend där datakraften flyttar in i allt fler apparater som också blir anslutna till internet. Då måste man också kunna använda internet på ett smidigt sätt överallt, antingen man sitter i en bil eller är ute på en oljeborrplattform där tangentbord och mus inte alls fungerar.
Tydligast syns utvecklingen i mobilerna som redan nu fått mycket datorkraft. Men de är långt ifrån det enda exemplet. Bill Gates, grundare och ordförande för Microsoft, har till exempel visat hur bolaget arbetar med system där hela väggar förvandlas till skärmar där man med händerna bläddrar och trycker för att styra en dator som inte syns.
Med hjälp av kameror kan skärmarna också känna av vad som händer framför dem. Håller man exempelvis fram en musikspelare känner skärmen av vad det är och frågar om man vill föra över musik.
Ska man döma av de uttalanden Bill Gates har gjort räknar Microsoft med att den här tekniken snart tränger in överallt. Väggarna i våra hem och kontor får stora skärmar där man direkt kan styra datorer med hjälp av händer, rörelser och röst. Det förändrar sannolikt också vår uppfattning om vad en dator är.
–Vi ser en framtid där man inte bara sitter vid en dator och jobbar med hjälp av tangentbord och mus. Det börjar bli så mycket olika it-prylar omkring oss att vi även måste ha andra sätt att styra dem, säger Daniel Akenine, teknikchef för Microsoft i Sverige.
På den vägen kan man se Microsofts arbete med den kommande spelkameran som ett viktigt steg. Fungerar den bra för spel kan tekniken, som går under namnet Project Natal, senare också användas för att styra andra datorfunktioner både hemma och på jobbet.
För användarna innebär de här nya sätten att styra datorer förhoppningsvis att det blir enklare och naturligare. Men tekniken på insidan blir betydligt mer komplicerad än idag. För en vanlig persondator är det till exempel ganska lätt att begripa vad användaren menar när den med musen klickar ja eller nej på en ruta på skärmen.
–När vi styr med prat eller rörelser är det inte lika tydligt vad vi menar. Den stora utmaningen med tekniken är faktiskt inte att datorn ska förstå rörelser och tal utan att den ska förstå alla felaktigheter vi gör och vad vi då egentligen menar, säger Daniel Akenine.
Mycket av det här kan kännas rätt märkligt. Men att det blir möjligt de närmaste åren är bara en följd av den traditionella tekniska utvecklingen.
Kamerorna har till exempel blivit bättre och billigare samtidigt som processorkapaciteten förbättrats genom att vi får processorer med allt fler kärnor där några då kan avsättas till bildbehandling. Tekniken börjar helt enkelt bli så billig och bra att forskarna till ett rimligt pris kan genomföra det de länge arbetat med.
–För användarna kommer det här att få dramatiska effekter och jag tror att det blir väldigt populärt. Tänk bara på hur folk använder Wii, säger Staffan Truvé.





