Amerikanska HP har under de senaste knappa två veckorna fått hård kritik för hur bolaget presenterat sin nya strategi. Av kritiska investerare har det beskrivits som svårbegriplig och man har ställt sig frågande både inför beslutet att försöka avveckla pc-försäljningen och att betala dyrt för det brittiska mjukvaruföretaget Autonomy.

Nu kommer ytterligare ett beslut, som visserligen är närmast bagatellartat jämfört med de övriga, men som knappast heller ökar tydligheten från HP.


Bolaget meddelar nu nämligen att man tillfälligt återupptar produktionen av sin surfplatta. Plattan lanserades tidigare som en utmanare till Apples Ipad men försäljningen gick uselt och HP:s nye koncernchef Léo Apotheker bestämde sig för att göra processen kort med satsningen och la ned den efter att plattorna bara funnits i handeln några veckor.

För att bli av med det återstående lagret sänkte HP priserna drastiskt, från 399 respektive 499 dollar till 99 dollar. Det skapade en rusning bland konsumenterna som snabbt började tipsa varandra via nätet om i vilken affär de kunde hitta något exemplar.


Med tanke på att produktionskostnaden för en av HP:s surfplattor uppges ligga på 318 dollar får man betrakta det som en väldigt väl tilltagen rabatt. HP betecknar också rusningen som häpnadsväckande.

HP:s Palmpad, nedlagd och återuppstånden.

HP:s Palmpad, nedlagd och återuppstånden.

Foto: HP

HP vill inte nu uppge hur många ytterligare surfplattor bolaget kommer att göra. Däremot gör man klart att det handlar om en tillfällig insats och att hela satsningen på att ta fram surfplattor och andra produkter som bygger på operativsystemet Webos kommer att läggas ned, precis som man sa tidigare.