Ibland behöver en idé inte vara komplicerad för att bli en succé, det är Leah Busque och hennes företag Taskrabbit ett exempel på. Idén till företaget med det smålustiga namnet fick den i dag 33-åriga dataingenjören en kväll för snart fyra år sedan då hon upptäckte att hundmaten var slut hemma, och hon själv inte hade tid att fylla på förrådet.

LÄS OCKSÅ Fler nyheter från Silicon Valley i vår succéblogg

I dag har Taskrabbit vuxit rejält, från noll anställda till över 50, med hjälp av en rad namnkunniga investerare. Sajten, som parar ihop användare i behov av ett par extra händer med personer beredda att utföra tjänster mot betalning, finns i en rad amerikanska städer och har fått efterföljare världen över, bland annat svenska Hinnerdu.se och Grannar.se.

För att beskriva Leah Busques enkla affärsidé kan man använda sig av begrepp som ”hyperlokala tjänster”, ”kollaborativ konsumtion”, eller för den delen ”peer-2-peer economy”, samtliga modeord som folk i internetbranschen gärna slänger sig med. I korthet handlar det om att plocka bort mellanhanden.

Andra nättjänster som bygger på samma sociala koncept, där användarna gör affärer direkt med varandra, är hyrsajten Airbnb eller bilpooler som WhipCar och svenska Flexidrive, där användare hyr varandras bilar.

Det hann inte gå många månader från det att hon registrerat ett domännamn till att hon sade upp sig som mjukvaruutvecklare på datorjätten IBM. Enligt egen utsago trivdes Leah Busque aldrig i rollen som anställd på ett storföretag, och med hennes erfarenhet av programmering var det en smal sak att själv bygga den nya sajten från grunden.

Med envishet och familjens stöd lyckades Leah Busque få sin ”baby” att lyfta. Två år efter lanseringen tog hon man, hund, och sitt nystartade bolag, och flyttade till it-meckat San Francisco.

I intervjuer berättar Leah Busque gärna om hur hon under hela sin uppväxt sågs som en hopplös mattenörd av kompisarna i skolan. Och som en revanscherande nörd bör hon rimligen ha hittat hem i Silicon Valley.