På dagen tre år efter att Fredrik Arp satte sig i vd-stolen avgår han nu som vd för Sveriges mest omskrivna krisföretag, Volvo Personvagnar. Tre år i ett accelererande fritt fall om man läser tidningsurklipp.

– Det känns tufft, jag har ägnat oerhört mycket tid åt det här bolaget, både mentalt och praktiskt, säger Fredrik Arp till SvD Näringsliv.

Han är lite hes och låter lite skakad på telefon.

Om några timmar landar nye vd:n, britten Stephen Odell, på Landvetter. Han jobbar nu som operativ chef för Ford Europa, har bred erfarenhet av bilindustrin bakom sig och började som trainee på Ford redan 1980.

Då Ford fortfarande producerade kromglänsande Ford Taunusar.

Han kommer att få det tufft. Det är Fredrik Arps budskap när han pratar om 80-timmarsveckor och att det krävs tre till fyra år innan Volvo är på rätt köl igen. ”Att leverera enligt planen”, som han säger.

2005 gick fortfarande Volvo Personvagnar med vinst. Sedan har kriserna avlöst varandra. Nu tycker Fredrik Arp att det finns en tuff affärsplan med både nedskärningar och utvecklingsprojekt.

– Jag är nöjd med väldigt mycket, framförallt med effektiviseringar i fabrikerna. Att ha jobbiga yttre förutsättningar ingår i jobbet som företagsledare.

Han säger att han började tänka redan i april att det är lämpligt att lämna över till någon annan under hösten.

– Det kommer att bli stentufft framåt. Jag är 55 år och det kändes som rätt tid att kliva av nu när vi satt planen.

Största utmaningen för Volvo framåt enligt Arp blir att å ena sidan hantera sådant som påverkar kortsiktigt: dollarkurs, konjunktur och annat. Och samtidigt se till att det inte blir defensivt.

– Det är svåra avgränsningar. Det krävs många svåra beslut. Han pekar på att Volvo behöver satsa i Kina, Ryssland och östra Europa.

Ditt tuffaste beslut?

– Jag har svårt att säga ett enskilt beslut.

Visste du vad du gav dig in på?

– Låt mig säga så här, jag visste att det skulle bli tufft. Mark Fields, dåvarande ordförande sade att Volvo, exklusive dollarproblemet, då gjorde nollresultat. Men jag trodde inte att det skulle bli så tufft som det blev med dollarras och skenande råvarupriser.

Plötsligt brusar han upp lite. Det är när han får frågan om det är en schism mellan Fordledningen och honom som gjort att han går.

- Nej, det finns ingen schism.

Det var ett uttalande i den engelska tidskriften Autocar av hans ordförande Lewis Booth om att Volvo varit sena med miljösatsningar som satte igång spekulationer. Ett ovanligt hårt uttalande som många tolkade som att Booth hängde ut sin vd.

– Lewis Booth har dementerat det där, det var ett missförstånd. Det finns verkligen ingen schism.

Så du fick inte sparken?

–– Då skulle jag inte sitta och säga allt det här.

Får du avgångsvederlag?

– Det vill jag inte kommentera. Jag kommer att finnas tillgänglig för min efterträdare och även en tid framåt.

Han säger att han nu inte kommer att hoppa på något nytt vd-jobb.

– Jag har ett par styrelseuppdrag, bland annat i Thule. Jag kommer att addera ett par bolag till och jobba utifrån styrelser.

Hur är din relation med facket?

– Vi hade en diskussion i våras inför neddragningen av tredje skiftet då de ville ta in en löntagarkonsult, men det löste vi efter ett tag.

Hur kommer det att kännas att kliva ut ur blickfånget – skönt?

- Nej det kan jag inte påstå.