Foto: SCANPIX
- Det nya bolaget kommer att heta Cloetta och vara baserat i Sverige. Vi tror mycket på sammanslagningen och tror att den kommer att betyda mycket för Cloettas aktieägare, säger Olof Svenfelt, styrelseordförande för Cloetta, vid en webbsänd presskonferens.
Det nya bolaget får en omsättning på upp till sex miljarder kronor, enligt Svenfelt, och ett resultat på cirka 666 miljoner kronor per år. Fast den som hoppas på en stor aktieutdelning får vänta.
- Det är inte tänkt några utdelningar de närmaste tre åren, säger Lennart Bylock, blivande ordförande för det nya Cloetta.
Cloettas aktie steg initialt med fyra procent på börsen. Efter det att presskonferensen, där ordförande flaggat för att det inte blir någon utdelning de närmaste åren, var över minskade uppgången till 1,7 procent.
Cloetta ligger bakom välkända varumärken som Kexchoklad, Polly och Plopp. I Leafs produktportfölj finns till exempel Ahlgrens bilar, Malaco och Läkerol. Den geografiska basen för det nya Cloetta blir Norden, Italien och Nederländerna.
Leafs vd Bengt Baron, tidigare vd för Vin & Sprit och OS-guldmedaljör i simning, föreslås som vd i det nya Cloetta. Lennart Bylock är föreslagen som styrelseordförande. Båda har suttit i styrelsen för Cloetta Fazer, det bolag som 2008 delades upp i en svensk och en finsk del.
Sverige blir den enskilt största marknaden med cirka 28 procent av försäljningen. Sammanslagningen skapar försäljningssynergier.
- Vi får ett komplett sortiment, som gör att vi blir väldigt starka. Vi räknar på cirka 110 miljoner i besparingspotential årligen, säger Bengt Baron.
Affären värderar Leaf till 6,8 miljarder kronor på kassa- och skuldfri basis. Den finansieras genom en nyemission i Cloetta om drygt en miljard kronor som fullt ut garanteras av Malfors Promotor, CVC och Nordic Capital, en så kallad apportemission riktad till Leafs ägare samt banklån.
Cloettas största aktieägare Malfors Promotor stödjer affären och investerar 545 miljoner kronor i en nyemission i samband med samgåendet.
Cloettas aktieägare kommer att kontrollera 42,4 procent av det nya bolaget och Leafs aktieägare 57,6 procent.
Malfors Promotor äger i dag aktier motsvarande 52 procent av kapitalet och 74 procent av rösterna i Cloetta.
Ägarna ser, enligt ett pressmeddelande, en betydande potential ”för ökat aktieägarvärde genom en stärkt marknadsposition och förbättrade vinstförutsättningar”. Cloettas vinst väntas omedelbart öka till följd av affären. De potentiella samordningsvinsterna beräknas till 65 miljoner kronor årligen.



