Det har varit mycket fokus på Saabs tröga försäljning. Men samtidigt har Saab på rekordtid lyckats få fram en helt ny konceptbil som ska ge den nye designchefen Jason Castriotas avtryck. Det blev en nästan brutalt formgiven tvådörrars sportbil med måsvingedörrar.

Den stal allt fokus och de andra premiärerna, 9-5 kombi och en ansiktslyft 9-3 benämnd Griffin och en specialversion av Cabrioleten hamnade i slagskuggan.

Precis klockan 12 drog Saabs vd Jan Åke Jonsson, ordföranden Victor Muller och Castriota gemensamt av det vita täckelset.

Det var flera hundra journalister från hela världen som följde det med spänning och bara några meter bakom, inne i Saabs monter, satt Vladimir Antonov, den ryske bankiren som står bakom Saab med sina pengar och som vill komma in som ägare.

Han var liksom inne i värmen, men ändå inte.

Han har nu lyckats beveka GM och just nu gör EIB, Europeiska Investeringsbanken, enligt källor, en grundlig undersökning av honom. Allt pekar på att han snart är inne som ägare – vilket skulle vara bra för Saab eftersom den finansiella snaran runt halsen skulle lätta lite.

Men tillbaka till konceptbilen. Den var brutalt formgiven och tog avstamp i den så kallade ursaaben från 1947. Sedan har man tuffat till den ordentligt med fläskiga ryggar på huven.

Men det intressanta fanns under skalet. Där satt nämligen den helt nya bottenplattan till den Saab 9-3 som ska lanseras under 2012. Även den framtagen på rekordtid.

Meningarna om utseendet var delade. En del tyckte den såg ut som en stor leksaksbil från 70-talet – andra förfördes direkt.

–Intressant, sade Volvo Cars vice ordförande Hans Olov Olsson, som besökte Saabs monter.

– Den ser ut som en batmanbil, sade regeringens nya statssekreterare med ansvar för bilindustrin, Catharina Håkansson-Boman.

Den väckte känslor. Stack ut. Det är precis vad Saab behöver.

För försäljningen har ännu inte tagit fart ordentligt. Efter att ha missat säljmålet förra året står nu ledningen fast vid att man ska sälja 80000 bilar i år.

Och den vanligtvis så blide Jan Åke Jonsson tände till när han träffade svenska medier. Ordentligt.

Två frågor är känsliga för Saab – om de håller säljmålen och när de ska öka produktionen.

–Låt oss inte spilla tid och prata produktionsfrågor, klippte Jonsson av frågan. Sedan kom brandtalet.

– Kan ni inte skriva om vad vi faktiskt har gjort? Vi var ett bilmärke i spillror och har jobbat som djur och kommit väldigt långt. När jag pratar med min personal säger jag – ni gör ett helt fantastiskt jobb.

Han fortsätter.

– Ja, jag kan förstå att ni tittar på säljsiffrorna det är så lätt, men titta också på det vi gör i stället.

Just säljmålen har varit en återkommande fråga för Saab. Visst det är bra om man har höga mål. Det är kaxigt. Men om det blir som förra året då man bara nådde till hälften blir det inte bra. Då hamnar Saab i försvarsläge.

Jag frågade Jan Åke Jonsson om det inte vore bättre om de hade dragit ner på målen, så kunde vi alla fokusera på allt som Saab gör framåt – för tro mig – i Trollhättan kämpar man med en stark glöd.

–Självklart ska vi nå målet på 80000 bilar i år, sade då en eldig Victor Muller.

Hos Volvo var vd:n Stefan Jacoby stolt över sin nya laddhybrid Volvo V60 som ska lanseras under andra halvan av nästa år och då kosta en bit under 50000 euro.