Förväntningarna på kronprinsessans giftermål var höga. Inte bara från de svenskar och turister som såg fram emot ett kungligt bröllop med påkostad klänning, berömda gäster och en häst och vagn-parad genom Stockholm, utan också från många svenska företag som hoppades tjäna stora pengar på uppmärksamheten.
Försäljningen av produkter relaterade till bröllopet beräknades uppgå till omkring 2,5 miljarder kronor, enligt Svensk handel och Handelns utredningsinstitut, HUI. Men riktigt så blev det inte.
Någon sammanlagd siffra över den totala försäljningen av bröllopsrelaterade produkter har varken Svensk handel eller HUI tagit fram, men om man tittar på detaljhandelns försäljning syns det att bröllopet inte gav så mycket som man tänkt sig. Allra högst var förväntningarna i dagligvaruhandeln, som trodde att bröllopet skulle ge en försäljningsökning på drygt 30 procent. Det blev bara 14 procent.
Bäst gick det för bok- och pappershandeln, vars försäljning ökade med 18 procent. Men det var ändå under de 26 procent som branschen hade räknat med.
Men de officiella leverantörer av bröllopsprodukter som SvD Näringsliv har pratat med är ändå nöjda. En av dem var Cloetta, som sålde chokladaskar med en bild av kronprinsessparet på locket. Cloetta har inte släppt några försäljningssiffror över chokladen, men tycker att den sålde bra.
–Vi hade inte satt upp några förväntningar, men vi sålde så att vi blev nöjda. Vi tyckte att det var en rolig grej att delta i och det blev en chans att synas i nya sammanhang, säger Curt Petri, vd och koncernchef på Cloetta.
Den leverantör som sålde flest olika sorters bröllopsprodukter var Åhléns, och även de är nöjda med försäljningen.
–Den motsvarade våra förväntningar. Det som sålde bäst var en servett, en kökshandduk och en presentask, säger Cathrine Wigzell, informationschef på Åhléns.
Åhléns sålde också andra leverantörers produkter och kunde därför exponera bröllopsserien tydligt. Det kan vara en av förklaringarna till att försäljningen gick så bra, tror Cathrine Wigzell.
Men sammantaget fick bröllopet alltså inte den effekt man hade hoppats på, enligt Svensk handels statistik.
–Vi kan konstatera att bröllopet hade marginell påverkan på försäljningen i detaljhandeln, säger Lars G Ohlsson, pressekreterare på Svensk Handel.
När det gäller turismen blev det kungliga bröllopet inte heller den magnet som förutspåtts. Svensk handel räknade med att bröllopet skulle locka till sig 12000 turister, vilket skulle ge handeln ett tillskott på 100 miljoner kronor. Men sett till hotellbokningarna stämde inte den beräkningen.
Antalet övernattningar från utlandet på hotell och vandrarhem i Stockholms län var totalt 343373 under juni 2010, bara drygt 4100 fler än samma månad året innan. Det visar statistik från Visit Sweden, som marknadsför Sverige utomlands. Hur många av turisterna som var här för bröllopet har Visit Sweden inte kartlagt.
Om man däremot tittar på övernattningarna i juli och augusti 2010 var dessa betydligt fler än samma månader 2009, så sett över en längre period ökade turismen.
Även den medieuppmärksamhet som bröllopet fick har i förlängningen fått positiva effekter på turismen, enligt Visit Swedens vd Thomas Brühl.
–De nästan 600 utländska medierepresentanter som var här under bröllopet skickade hem en positiv känsla som bygger Sverigebilden. Den intensiva mediebevakningen bidrog också till att antalet besökare ökade till Sverige och Stockholm under 2010, inspirerade av tv och tidningsartiklar.



