Bonusarna är återigen den hetaste frågan när Telia Soneras aktieägare imorgon samlas för årsstämma på Cirkus i Stockholm.

Mot varandra på stämman står två förslag. Styrelsen vill att ledningen ska kunna få både årlig bonus och möjlighet att delta i ett långsiktigt, aktierelaterat prestationsprogram.

Staten däremot vill inte att koncernledningen ska kunna få någon årlig bonus alls och inte heller tillåtas delta i det långsiktiga programmet.

Motståndet mot statens förslag är kompakt från de andra ägarna. Men eftersom staten är en så dominerande ägare, med 37,3 procent av rösterna, är utgången oviss.

E24 har tittat närmare på vad det skulle innebära för vd Lars Nyberg om styrelsens linje segrar. Förutom en årlig bonus på max 40 procent av lönen, så vill styrelsen införa ett långsiktigt program som kan ge max 50 procent av lönen utbetald i aktier.

Det betyder att Lars Nyberg i framtiden kan få hela 90 procent av sin fasta lön i bonus och aktier, vilket i praktiken skulle fördubbla hans lön.

– Ja, det stämmer. Men det är vid maximalt utfall. Det normala är ett lägre utfall. Exempelvis fick Lars Nyberg 3,2 miljoner kronor i rörlig lön för 2009 vilket var 38,5 procent av hans fasta lön, säger kommunikationsdirektör Cecilia Edström.

De 38,5 procenten ska dock jämföras de 50 procent av den fasta lönen som är bonustaket i nuvarande program. I det föreslagna programmet är taket lägre, men då tillkommer alltså ytterligare ett program.

Lars Nybergs grundlön låg 2009 på drygt 8,4 miljoner kronor (plus bonusen på 3,2 miljoner och 350 000 i andra förmåner). Det betyder att han med det nya systemet (och samma lön) kan höja sin maximala rörlig ersättning till knappt 7,6 miljoner kronor, mot dagens maxbelopp på 4,2 miljoner.

Den nya superbonusen kan dock inte bli aktuell förrän 2013 eftersom det långsiktiga prestationsprogrammet baseras på en utvärdering av resultaten under tre år. Den förutsätter också att Lars Nyberg investerat 2 procent av sin bruttoårslön i Telia Sonera-aktier.

Om statens linje segrar blir det som sagt varken bonus eller prestationsaktier för Lars Nyberg och de andra i koncernledningen. Enligt näringsdepartementet kommer dock staten inte att rösta emot det långsiktiga programmet om stämman dessförinnan sagt ja till årliga bonusar.

Fotnot: Telia Soneras stämma börjar imorgon, onsdag, kl 14.