Skärmdump från Groupons hemsida.
Groupons intäkter steg under andra kvartalet med 45 procent till 568 miljoner dollar, men det var under de förväntningar som analytikerna enligt Bloombergs hade, nämligen 575 miljoner. Det var en viktig anledning till att Grouponaktien började falla i den amerikanska efterhandeln, medan den hade stigit något under ordinarie handelstimmar, skriver Financial Times.
Totalt förlorade Groupon närmare 20 procent av sitt börsvärde. Sedan noteringen i november 2011 har aktien fallit med 60 procent.
Groupon, som marknadsför kuponger på nätet, förklarade sitt vinstfall med förluster på grund av ofördelaktiga valutakurser och med krisen i Europa. Försäljningen minskade på dyrare produkter, såsom hårborttagning med hjälp av laser.
Den verkställande direktören, Andrew Mason, sa också enligt Financial Times att Groupon investerat mycket i ny teknik och infrastruktur, investeringar som kommer att löna sig i längden.
Groupons nettovinst var enligt Financial Times 53,8 miljoner dollar, och vinst per aktie var 8 cent, vilket var 3 cent mer än väntat. Den vinsten kan hänföras till ett mycket fördelaktigt avtal med en kinesisk konkurrent.
Varken Groupons förklaringar eller den oväntade vinsten per aktie rosade marknaden. När den amerikanska börsen stängdes på måndagen kostade aktien 7,55 dollar, men sjönk med 19,6 procent till 6,07 dollar under efterhandeln.
Marknaden reagerade enligt Financial Times på att intäkterna inte var de väntade, och att vinstökningen var betydligt mindre än under första kvartalet, då den låg på 89 procent. Uppenbarligen tvivlade också marknaden på att Groupon kommer att lyckas särskilt väl på den skakiga europeiska marknaden, trots att företagsledningen talade om den potential som finns, särskilt på den växande marknaden med affärer gjorda via mobiltelefon.
Groupon har också fått mycket kritik för att vilseleda investerare om de finansiella utsikterna. Förra kvartalsrapporten fick revideras. En vinst blev till slut en förlust. Och bolaget har medgett att den finansiella kontrollen är för dålig.
Kinnevik sålde i juni sina direktägda aktier i Groupon vilket inbringade 569 miljoner kronor till investmentbolaget, skriver Affärsvärlden. Fast Kinnevik äger indirekt, via Rocket Internet, fortfarande en del aktier i rabattkupongbolaget.
Mer i ämnet
- 18 jun 2012 Kinnevik säljer – då rusar Groupon
- 1 jun 2012 Nu kan Kinnevik dumpa Groupon
-
15 maj 2012
Groupon överraskade positivt
Amerikanska e-handelsbolaget Groupon, där svenska Kinnevik är stor...
-
4 apr 2012
Aktieägare stämmer Groupon
Anser att bolaget misslett investerare om sina finansiella utsikter.






