Cebitmässan har genomgått en hel del förändringar på sistone. För bara några år sedan varade den i mer än en vecka. Nästa år blir det bara fem dagar. Till stor del beror det på att många av tillverkarna av konsumentelektronik valt att satsa på IFA-mässan i Berlin i stället.

På företagssidan lyckades IBM dra till sig en hel del uppmärksamhet. Inte bara för att man kryddat sin monter med upplysta rosa plastbollar upphängda i ståltråd – enligt uppgift för att illustrera cloud computing, den hetaste trenden just nu.

Tillsammans med SAP visade den amerikanska datorjätten upp teknik som låter företag köra sina applikationer och lagra sin data i ett datamoln, fördelat på olika fysiska servrar oavsett var dessa står placerade. IBM fick också mycket uppmärksamhet för sitt ZTIC-initiativ, som kortfattat är en usb-pinne som gör det möjligt att exempelvis utföra säkra bankaffärer även om datorn är nerlusad av virus och annan skadlig kod.