Köpare är en gruppering ledd av det privata investmentbolaget Silver Lake, enligt flera medier. Men Ebay behåller alltså 35 procent av bolaget som grundats av bland andra svenske Nicklas Zennström.
I köparskaran finns också Index Ventures, Andreessen Horowitz och Canada Pension Plan investment board.
Affären värderar hela bolaget till 2,75 miljarder dollar, knappt 20 miljarder kronor.
Läs E24:s tidigare artikel om spekulationerna om en försäljning här.
Ebay köpte det då tvååriga Skype år 2005 och betalade 3,1 miljarder dollar. Den värderingen har ansetts alldeles för hög, men dagens höga prislapp verkar ge Ebay upprättelse.
Sedan Ebays köp har antalet Skype-användare ökat från 53 miljoner till 405 miljoner men verksamheten har varit svår att integrera i Ebay-koncernen.
Skypes värde har sedan förvärvet skrivits ned med 900 miljoner dollar och tidigare i år talades det om en plan för en börsintroduktion av enheten jämte en uppgörelse med söksajten Google om ett förvärv.
Affären väntas slutföras under fjärde kvartalet i år.



