Med en plastig liten kortläsare blir mobiltelefonen en kortterminal som gör att vem som helst kan ta betalt med bank- och kreditkort.
Stefan Gustavsson
Svenska Izettle har fått stor uppmärksamhet för sin dosa som förvandlar mobiltelefoner till kortterminaler. Nu har kortföretaget Visa brutit samarbetet med bolaget på tre skandinaviska marknader.
Från och med den första augusti kommer Izettles användare inte längre kunna ta betalt med Visakort i Danmark, Finland och Norge.
- Det handlar om ett policybeslut som fattats hos Visa Europe. Varför dessa tre marknader omfattas och inte Sverige har vi faktiskt inte fått något riktigt svar på, säger Izettles vd Jacob de Geer till SvD Näringsliv.
Han är förvånad över beslutet.
- Vi har haft löpande dialoger med alla kortnätverk och för ett tag sedan fick vi indikationer på att det skulle kunna bli så här. Sedan dess har vi jobbat så hårt vi kan för att lösa problemet.
LÄS MER: Ketchupeffekt för mobila betalningar.
Vad innebär beslutet för er?
- Inte så mycket. Man får ha i åtanke att det segment vi adresserar är de som inte alls kunde ta betalt med kort tidigare, som hantverkare. Norrmän, danskar och finnar kan fortfarande använda sig av tjänsten tillsammans med exempelvis Mastercard, så i förhållande till deras tidigare situation tidigare så har de större möjligheter. Dock är det ett mer begränsat erbjudande.
Kortföretaget Mastercard är en av era tidiga investerare, spelar det in?
- Det spelar inte in över huvud taget. Alla kortföretag investerar friskt i olika betallösningar. Visa har bland annat investerat i betallösningen Square.
Andra investerare som satsat på Izettle är riskkapitalbolagen Greylock Partners, Index Ventures och Creandum. I juni månad tog företaget in 230 miljoner kronor i nytt riskkapital.
• LÄS MER: Stor potential för mobil som plånbok.











