Ikea säljer renkorv och renkött vid sidan av bland annat köttbullar och knäckebröd i sina matbutiker i brittiska Ikeavaruhus. Kritiken mot renkött baseras på forskning vid Uppsala universitet från 2005 som visar att renarna utsätts för ”betydande fysisk och mental stress” när de fångas in, skriver brittiska tidningen the Independent. Detta ska bero bland annat på att de jagas med skoter och helikopter.
Det är kampanjgruppen Viva! som framför kritiken. Viva kampanjar för vegetarianism och är även emot att kängurukött och annat exotiskt kött säljs i Storbritannien. När det gäller renkött hänvisar Viva till en studie av Claes Rehbinder och Jann Hau vid Uppsala Universitet som drar slutsatsen att ”den ökande stressen i samband med vallande, hägnande och fysisk påfrestelse hos mindre och mindre tama djur resulterar i skador och högre koncentration av kortisol i blodet”.
- Vi uppmanar företaget att vara en etisk förebild genom att sluta sälja renkött, istället för att stödja en industri som sprider smärta och lidande, inte lycka, den här julen, säger Justin Kerswell, kampanjchef på Viva till Independent.
Ikea svarar på kritiken i ett uttalande där de skriver att ”modern utrustning såsom skotrar, motorcyklar, och helikoptrar används eftersom storleken på det område där renarna betar utgör halva Sveriges yta, vilket gör infångandet svårare. Fordonen håller även rovdjur borta från renarna”.



