Det finns likheter mellan H&M-koncernen och Stormaktsverige. Och lyckligtvis olikheter.
Vid utgången av tredje kvartalet hade bolaget 1 840 butiker och nu höjer ledningen målet för expansionen. Under det sista kvartal som löper ut i november ska ytterligare 150 butiker öppnas och 12 stängas. Totalt 1 978 butiker.
Det är inte utan att man funderar över hur många butiker världen kan hysa innan folk revolterar mot H&M-loggan. Eller vad som händer den dag expansionen avstannar.
Ett av de grundläggande problemen med Stormaktsverige var att expansionen vilade på tanken att kriget skulle föda sig självt och att framtida tullar skulle ge ett överskott. Så blev det inte riktigt i verkligheten.
Kriget berikade många frälseätter, men inte det svenska samhället som stod för insatsvarorna i form av knektar och hästar. Till slut expanderade sig Sverige till döds.
I Hennes & Mauritz fall har bolaget från 2004 fram till idag lyckats expandera sitt territorium med 62 procent räknat i antal butiker eller 70 procent mätt som omsättning. Under hela tiden har ledningen levererat ett positivt kassaflöde från rörelsen. Expansionen har inte bara fött sig själv utan också berikat delägarna.
Visserligen återupplivade svenska staten med familjen Persson som en av de direkta orsakerna ett nytt skattefrälse, men bolaget bidrar till samhällets välstånd.
Årets framryckning ska ske på flera olika fronter. Flest butiker planeras i USA och Storbritannien liksom i papistländer som Tyskland, Frankrike och Italien.
I Sverige finns det 156 H&M-butiker med en snittomsättning på 36 miljoner kronor under verksamhetsårets nio första månader. Det är ungefär lika många butiker och omsättning som i Storbritannien med sex gånger fler invånare.
I USA med sina 307 miljoner invånare har H&M 175 butiker.
Det är dubbelt så många butiker i Tyskland och den genomsnittliga omsättningen per butiker ligger på 63 miljoner. Kina, där bolaget än så länge bara har 20 butiker ligger snittomsättningen nästan lika högt.
Så nog finns det expansionsutrymme kvar. Enskilda slag kommer att förloras, en del kvartal och månader kommer att innehålla omsättningsreträtter, modemissar och katastrofalt väder kommer att inträffa. Men så länge expansionen sker på sunda ekonomiska premisser, och modet fortsätter att vara så globalt att det ger goda skalfördelar, är inte expansionen hotad.



