Clas Ohlsons resultat före skatt under det fjärde kvartalet i det brutna räkenskapsåret, 1 maj 2009 till 30 april 2010, uppgick till 14 miljoner kronor. Det var klart sämre än vad analytikerna hade räknat med.
Analytiker hade i snitt räknat med ett resultat före skatt på 30,0 miljoner kronor för kvartalet, enligt SME Direkts analytikersammanställning.
För ett år sedan var resultatet 38 miljoner kronor före skatt under bokslutsårets sista kvartal. Försäljningen under kvartalet uppgick till 1 078 miljoner, en marginell ökning från 1 053 miljoner motsvarande period året före.
- Tillväxten under det fjärde kvartalet har varit lägre än vad vi är vana vid att se. Vi har öppnat färre butiker samtidigt som efterfrågan på säsongsprodukter för vårens bestyr varit lägre än normalt. Därutöver har vi påverkats negativt av valutaeffekter. Den lägre tillväxten har i kombination med marknadsinvesteringar i Storbritannien även påverkat kvartalsresultatet som blev väsentligt lägre än föregående år, säger vd Klas Balkow i en kommentar.
Utdelningen föreslås till 3,75 kr per aktie. Det är en ökning med 25 procent från fjolårets 3 kronor.
I maj, efter rapportperiodens utgång, ökade försäljningen i lokala valutor med 3 procent (+10).
Enligt SME Direkts prognossammanställning väntades en total försäljningsökning på 6,5 procent i genomsnitt och en försäljningsökning på 7,1 procent i lokal valuta
Jämfört med samma månad föregående år har 13 butiker tillkommit och det totala antalet butiker uppgick per den sista maj 2010 till 120 stycken.
I Sverige steg försäljningen med 4 procent under månaden, medan Norge visade -4 procent. Finland sjönk med 4 procent och försäljningen i Storbritannien, som nu särredovisas för första gången, ökade till 18 miljoner kronor (6).
I lokal valuta visade Sverige +4 procent, Norge -6 procent och Finland +6 procent.
Distanshandeln uppgick till 6 miljoner kronor (7).



