Äggförsäljarna har medvind just nu och i synnerhet när det är påsk. Under påskafton äts ungefär sex miljoner ägg per timma, enligt Stjärnäggs vd Håkan Burlin.
Försäljningen fördubblas under två veckor före påskhögtiden, och en sådan ökning har även konkurrenten Svenska Lantägg, som är tvåa på den svenska marknaden. Störst är Stjärnägg och på tredje plats kommer Kronägg.
Under storhelger som jul och nyår ökar också äggkonsumtionen, men påsken är mer intensiv.
För att hinna få fram mängden ägg i tid så gäller det att planera och se till att det finns tillräckligt med höns som hinner värpa. Äggkonsumtionen ökade under 2009 med omkring 5 procent, men de ekologiska äggen hade ännu högre tillväxttal.
Försäljningen av ekologiska ägg har ökat med 60 procent de senaste två åren, vilket gör att många producenter satsar för att möta efterfrågan, enligt branschorganisationen Svenska Ägg.
– När vi började med ekologiskt och packade Coops Änglamarksägg var det inte många i branschen som trodde på oss. Men det har blivit väldigt stort med ekologiskt, säger Anders Wernersson, marknadschef på Svenska Lantägg.
De ekologiska äggen har potential att fortsätta växa. Under 2009 var 11 procent av alla ägg som såldes ekologiska. Och enligt Livsmedelsverket innehåller de ekologiska äggen mer jod och nya analyser visar på högre halter av vitamin E, zink, folat och retinol.
– Ägget rider på hälsotrenden, och är ett naturligt och prisvärt livsmedel sett till vad man får i sig. Så ökningen vi såg ifjol kanske kan vara konjunkturbetingad, men vi är positiva och tror på en fortsatt ökad tillväxt, säger Håkan Burlin.



