Stefan Jacoby, vd för Volvo personvagnar som planerar att bygga fabrik i USA.
Jonas Fröberg
Volvo PV är alltmer pressat. Försäljningen sjunker i ett läge där den borde öka för att bära kostnader för nya fabriker i Kina, ny plattform och motorfamilj. Ett problem för vd:n Stefan Jacoby är den förlustbringande USA-rörelsen. Ogynnsamma valutakurser gör att Volvo PV under lång tid tappat pengar i USA.
Nu tar Jacoby bladet från munnen och säger i en intervju för nyhetsbyrån Bloomberg på en bilkonferens i Monaco, att han måste hitta en långsiktig lösning för USA på fem till sex års sikt. Det ska inte vara aktuellt att bolaget självt skulle bygga en fabrik utan han tillägger att ”jag söker en partner som kan hjälpa oss att nyttja en fabrik i Nordamerika”.
Mellan januari och maj minskade Volvos försäljning med 3,6 procent. Den enda marknaden som växer är Kina. Bolaget gick nyligen ut med att de kommer att producera 3 600 färre bilar än planerat under juli och augusti. Det görs genom att dra in sju arbetsskift.
Volvos planer är att sälja 800 000 bilar 2020. År 2011 levererades 449 255 bilar.
Volvoledningen har en ambition att vara transparent med sina resultat - och i maj kom deras rapport för 2011 med en vinst på 1,6 miljarder kronor. Men där nämndes ingenting om att det svenska bolaget Volvo Personvagnar gjorde en rekordförlust på 7,3 miljarder kronor.
Volvo PV:s IR-chef Linn Fortgens har förklarat att en större del av den förlusten förklaras av en internflytt av fastigheter till ett nytt fastighetsbolag. I maj tappade Volvo 14,4 procent på den europeiska bilmarknaden, betydligt mer än genomsnittet. Volvos pressavdelning har förklarat det med att man är inne i ett skifte av modeller. Den nya V40-modellen börjar säljas efter sommaren.










