Volvo V70 duellerar Toyota Avensis.
Foto: Magnus Hjalmarson Neideman
Kinesiska Geely Automobile gasar på. Under de första sex månaderna i år har företaget gjort en vinst på 160,5 miljoner dollar, eller 1,1 miljarder kronor, skriver TT. Motsvarande period förra året landade vinsten på 984 miljoner kronor, vilket gör att årets sexmånadersresultat är en ökning med drygt 11 procent.
Geelys försäljning i Kina sjönk med 9 procent mellan april och juli, medan exporten tredubblades till 40 061 sålda fordon.
– Deras strategi bygger på att bli internationella samtidigt som man vill vara starka på hemmamarknaden. Ser man på siffrorna strategiskt så följer de det mönstret, säger Matts Carlsson, fordonsanalytiker vid Gothenburg Management Institute.
För koncernsystern Volvos del ser så ser försäljningssiffrorna dystrare ut. Enligt uppgifter till Dagens Industri har den svenska biltillverkaren tagit rejält med stryk på säljsidan under sommaren: i juli månad sålde Volvo PV 3 137 bilar i Sverige, vilket var en minskning med 16,3 procent med samma period året före. I Kina, som är världens största bilmarknad, backade juliförsäljningen med hela 28,4 procent, enligt tidningen.
• LÄS MER: Pressen ökar på Volvo PV.
Volvos talesperson Per-Åke Fröberg vill vare sig kommentera Geelys eller Volvos siffror. Att försäljning inte går bra är dock inget han förnekar.
– Jag vet inte vilka källor Dagens Industri har men de är säkert bra. Vi presenterar vårt finansiella resultat för första halvåret i september och då kommer även våra försäljningssiffror. Naturligtvis är alla medvetna om att vi i Europa ser en kris som påverkar bilförsäljningen negativt, och givetvis påverkas vi precis som alla andra.
Han vill inte heller kommentera huruvida Geelys starka siffror kommer att täcka upp för ett eventuellt svagt resultat för Volvo. Matts Carlsson är däremot säker på att Geely kommer att göra allt för att skydda sin investering.
– Geely har ändå betalat uppemot 15 miljarder för Volvo så det måste vara en långsiktig investering, och då använder de den här typen av överskott för att täcka upp för Volvos vikande siffror, säger han.
Nyligen skrev nyhetssajten Bloomberg att uppemot en halv miljon jobb inom fordons- och reservdelsindustrin, och då framför allt tillfälliga anställningar, i Europa riskerar att försvinna som ett resultat av den internationellt svaga bilförsäljningen. Volvo har idag tillverkning i både Gent i Belgien och i Torslanda. Enligt Per-Åke Fröberg finns det inga planer på att säga upp fast anställda inom Volvos svenska avdelningar.
– Vi befinner oss i ett väldigt turbulent läge i ekonomin och ingen kan lova något när det gäller visstidsanställa. Det avstår jag också ifrån att göra, det vore förmätet att göra sådana prognoser.
Matts Carlsson ser inte heller han någon risk för uppsägningar inom Volvo.
– Europa ligger pyrt till men det är rimligt att tro att Europa kommer att behöva anpassa sig till en lägre volym. Europa expanderar inte utan det kommer att ske i tillväxtländerna. Och där är Volvo väl positionerade, säger han.





