Som köpare av konkursboet uppges det konsortium vara som nyligen registrerades under namnet National Electric Vehicle Sweden, Nevs, och som har Volvos förre lastbilschef Karl-Erling Trogen som frontman och som garant för seriositeten i projektet.

För pengarna i projektet svarar ett japanskt riskkapitalbolag, Sun Investment LLC och ett kinesiskt energibolag som utvecklar bioenergi, National Modern Energy Holdings, NMEH, registrerat på Jungfruöarna och verksamt i Hongkong och i Kina. Nevs ägs även av ett holdingbolag, China Dragon Base Holdings som ägs svensken Kai Johan Jiang.

Vilka ekonomiska resurser som konsortiet Nevs har bakom ryggen är obekant, men mindre än tiosiffriga summor duger inte. Trollhättan och de som anställs i ett eventuellt elbilsföretag är värda att få en realistisk chans att projektet ska lyckas.

Att köpa och äga en bilfabrik är en sak att driva en biltillverkning lönsamt är en annan, vilket konkursförvaltarna säkert har lagt märke till. I det förra fallet handlar insatserna om hundratals miljoner kronor medan den senare verksamheten kräver åtminstone tio miljarder kronor, även om det är elbilar som ska tillverkas och säljas.

När General Motors bestämde sig för att släppa Saab dök det upp två sportbilstillverkare som skulle ta hand om det hela. Svenska Koenigsegg fick kalla fötter när man insåg att det är en väsensskillnad mellan att finansiera och tillverka enstaka bilar för fyra - fem miljoner kronor stycket och att massproducera personbilar.

Samma misstag gjorde Victor Muller när han tog över projektet Saab efter Koeningsegg. Muller, även han med sin erfarenhet från sportbilstillverkningen i Spyker Cars, talade ända till sin sista dag i Saab om kapitalbehov i storleksordningen hundratals miljoner. Men så gick det som det gick.

Det råder ingen brist på konkurrens i världen på den lilla elbilsmarknaden. Förutom de stora tillverkarna, ingen nämnd och ingen glömd, arbetar alla med någon form av elbilsprojekt. Till dem kommer ett växande antal förhoppningsbolag som ska slå världen med häpnad med hjälp av sin överlägsna teknik och design, Saab tycks bli ett av dessa.

Om man antar att elbilar i någon form är lösningen på bilismens framtidsproblem, återstår några måsten innan marknaden öppnar sig: Batterierna måste bli effektivare, infrastrukturen måste byggas ut, standarder måste etableras och massor av pengar måste investeras.

Några av tillverkarna kommer att lyckas men de flesta kommer att slås ut. Vilka som hamnar i vilken kategori vet ingen i dag, men utan en rejäl kassa att börja med har man inte en chans. Det vet man på Saab bättre än några andra.