– Vi vill vara med och rädda varumärket Nimbus och är beredda att diskutera olika alternativ. I det här läget utesluter vi ingenting, säger Lars Wiklund till tidningen.

Han är oerhört kritisk till hur riskkapitalbolaget Altor, tongivande ägare i Nimbus sedan 2006, hanterade båtföretaget fram till konkursen nu i juli. Bröderna Wiklunds far bildade Nimbus 1968. Sönerna tog över och drev bolaget fram till dess Altor köpte en majoritet av aktierna för sex år sedan.

På tisdag träffar bröderna finländaren Raimo Sonninen, vd för Bella Boats, när denne kommer till Göteborg för att diskutera ett bud på Nimbus med konkursförvaltaren Rickard Ström på Lindahls advokatbyrå, skriver Dagens Industri.

Enligt Lars Wiklund behövs det en kapitalinsats på 200 miljoner kronor för att få fart på Nimbus verksamhet. Han är tveksam till om Sonninens finska bolag ensamt kan rädda Nimbus. På frågan om bröderna är redo att skjuta till eget kapital svarar Lars Wiklund att de helst inte vill göra det.

– Men vi är öppna för att diskutera det mesta.

Strax innan Altor försatte Nimbus i konkurs ska det, enligt Wiklund, ha kommit in minst två bud på Nimbus. Riskkapitalboalget HIG Capital bjöd exempelvis 50 miljoner kronor med ett löfte att satsa ytterligare 100 miljoner kronor för att utveckla verksamheten.

– Men banken stoppade den affären, säger Lars Wiklund till tidningen.