- Det har bara talats om de 600 miljoner dollar i lån från Europeiska Investeringsbanken och stöd från GM, ingenting om vad den nye ägaren är beredd att skjuta till och kapabel att skjuta till, säger Mats Hagelin, som representerar staten i ackordsförhandlingarna som idag hålls i Vänersborg.
Skatteverket har fordringar på strax över 348 miljoner kronor. Det är pengar som Saab fick utbetalat i form av lönegaranti och sociala avgifter för de anställda under två månader. Dessutom tillkommer en mindre summa tullavgifter.
80 procent av Saabs cirka 700 fordringsägare, däribland GM, som är den största, har meddelat att de säger ja till ackordsförslaget. Det räcker för att Vänersborgs tingsrätt ska godkänna ackordsförslaget. Skatteverkets röst utgör ingen tunga på vågen.
Ackordsförslaget innebär att fordringarna skrivs ned med 75 procent och att Saab får ett år på sig att betala.
Varför har så många sagt ja, de flesta till och med redan innan beskedet om avsiktsförklaringen med Koenigsegg kom?
- De har inte samma regelverk att förhålla sig till. Vi får acceptera ett ackordsförslag om det anses vara till fördel för det allmänna, det vill säga skattebetalarna. Det betyder i klartext att vi utgår från en prognos som den blir i en konkursutdelning mot vad ackordslikviden ger. Men då vill vi ha någorlunda klara papper på att de kan finansiera ackordslikviden, dels att man är kapabel att finansiera rörelsen och vända förlust till vinst, säger Mats Hagelin.
Så en ackordsuppgörelse är inte mer fördelaktig för er i jämförelse med en utdelning i en konkurs?
- Konkurs lär det bli under alla omständigheter om man inte finner en ägare som klarar av att driva rörelsen på ett lönsamt sätt. Den nye ägaren måste ju kunna klara av att betala ackordslikviden när den förfaller, säger Mats Hagelin.
Skatteverket har sedan ackordsförslaget presenterades i maj sagt nej, men Mats Hagelin övervägde igår, tisdag, att säga ja, efter uppgifterna om att Koenigsegg och ett konsortium bestående av amerikanska och norska affärsmän skrivit under en avsiktsförklaring med GM-ägda Saab.
Mats Hagelin medgav också att han fått mer detaljer kring finansieringen än vad som offentliggjorts i medierna. Vilka dessa var ville han inte kommentera.
Efter ett dygns betänketid väljer han dock att stå fast vid den ursprungliga inställningen.
– Vi har inte så detaljerad information så att vi kan göra en självständig bedömning av den eventuella finansiella styrkan hos den här ägargruppen, säger Mats Hagelin.




