Trots sin bakgrund på norska Statkraft och Statoil är Öystein Löseth en doldis i norskt näringsliv. Han tillhör inte superstjärnorna i Norge, antagligen på grund av att han jobbat utomlands de senaste åren.

Löseth är 51 år gammal och har varit vd för det holländska energibolaget Nuon Energy sedan april 2008. Men han började på Nuon redan 2003 så han har varit borta från Norge i drygt sex år.

Enligt Nuons hemsida har han två styrelseuppdrag förutom sina uppdrag på Nuon. Sedan 2008 är han ledamot i svenska Swecos styrelse och han sitter också i norska Eidsiva Vannkrafts styrelse.

Som vd i Vattenfallkoncernen kommer Löseth, till följd av statens riktlinjer, inte att få någon rörlig lön. Men i fjol fick han som Nuon-chef närmare 5 miljoner kronor i bonus och annan tillfällig ersättning. Totalt tjänade Löseth motsvarande nästan 9 miljoner kronor.

Att han hamnade hos Sweco beror på att bolaget i början av 2000-talet köpte ett dotterbolag till just norska Statkraft. Norrmännen ville då ha en representation i Swecos norska styrelse för att säkerställa kontinuiteten, men efter ett par år var Sweco så imponerade av Löseth att man också plockade in honom som styrelseledamot i koncernstyrelsen.

- Han var en väldigt klok och omtyckt person så efter några år när vår verksamhet hade växt i Norge så ville vi ytterligare stärka vår kompetens av både energisektorn och den norska marknaden. Då var det naturligt att fråga Öystein om han ville sitta i vår styrelse vilket han nu gjort i snart två år säger Olle Nordström, Swecos styrelseordförande till E24.

Hur skulle du beskriva honom?

- Han är naturligtvis väldigt kunnig inom energisektorn. Efter sin tid på Nuon har han ju också en bred internationell utblick. Som person är han väldigt behaglig och klok, han är också ganska anspråkslös. Jag vill ge honom ett allmänt väldigt gott omdöme, säger Olle Nordström.

På frågan om Öystein Löseth kommer att kunna sitta kvar i Swecos styrelse även som Vattenfallchef, säger Olle Nordström:

- Jag har inte hunnit fundera så mycket på det, och jag vet inte om Öystein heller har gjort det. Idag gläds jag bara åt att han utnämnts till ett sådant fint uppdrag, säger Sweco-ordföranden.

På sitt nya jobb kommer Öystein Löseth att behöva vara mycket lyhörd gentemot ägaren, svenska staten, som efter de senaste turerna i Vattenfall redan börjat skärpa sin ägarstyrning av bolaget.

Trots att Löseth nu är vd för ett stort, börsnoterat energibolag så har han alltså en bakgrund på Statkraft som är Norges motsvarighet till Vattenfall.

Där jobbade han fram till augusti 2003 då han började på Nuon. Först som ansvarig för att etablera Statkraft Energy Europe i Nederlänerna och Tyskland sedan som koncernansvarig för produktion och projektutveckling.

Innan tiden på Statkraft arbetade han på Naturkraft, Alliance Gas och Statoil.