I går stod det klart att underleverantören Plastal försätts i konkurs. Och nu riskerar fler bolag att gå omkull på grund av likviditetsbrist och raserad efterfrågan.
Detta trots de 28 miljarder kronor regeringen har avsatt till fordonsindustrin. Pengarna är utlovade i form av lån och lånegarantier.
Men de undsättningslån, eller nödlån, som kunde ha fungerat som en räddningsplanka för Nordic Capital-ägda Plastal, fungerar inte. Plastal ansökte om nödlån, men drog tillbaka ansökan.
– Om du hade sett villkoren hade du förstått varför, säger Hans Svensson som är vd för börsnoterade forskningsbolaget Novacast Technologies.
Novacast är ett av många bolag som sökt undsättningslån, men som dragit tillbaka ansökan.
Problemet är de hårda villkoren. Det krävs att bolagen ska kunna betala tillbaka lånen inom sex månader. Dessutom krävs fullgoda säkerheter.
Även krisdrabbade underleverantören Ljunghäll AB i Södra Vi har ansökt, men dragit tillbaka sin ansökan.
Ägare till Ljunghäll är riskkapitalbolaget Capman. Styrelseordförande i underleverantören är Peter Augustsson, tidigare vd för GM-ägda Saab.
– Undsättningslånen fungerar inte. Det är inga bolag som klarar kraven, säger Peter Augustsson.
Ljunghäll slåss nu för sin överlevnad. Bolaget hade inledningsvis sökt undsättningslån på 50 miljoner kronor för att klara det första halvårets kapitalbehov.
Och för att parera den extremt låga efterfrågan har Ljunghäll haft produktionsstopp i flera veckor i fabriken i Ljunghäll, som pressgjuter stora aluminiumdetaljer, främst åt AB Volvo och Scania.
– Vi har svårt med intäkterna, så vi brottas med likviditeten. Men vi hanterar detta. Vi kommer att lösa det, säger Peter Augustsson.
Hur ska ni lösa det?
– Det behöver jag inte redovisa. Men vi hanterar det tillsammans med ägarna och banken. Vi löser det som det ser ut nu. Ägarna och banken tar stort ansvar för bolaget.
Peter Augustsson beskriver fordonsindustrins fria fall som ”århundradets kris”.
– Jag har aldrig sett något liknande. Vi har redan reducerat personalstyrkan med 40 procent. Och det beror på att våra kunder inte köper produkter för att deras kunder inte köper till exempel lastbilar.
Ser du någon vändning?
– Nej, det är ingen som ser det. Vi ser ingen vändning under det här året. Det finns inga tecken på det.
Hur många underleverantörer klarar sig ett helt år till?
– Det kommer att vara väldigt besvärligt. Man drar ned och reducerar personalstyrkan så mycket man kan. Sedan – om det långsiktigt blir så att man hamnar på en halverad nivå – måste man omstrukturera bolaget och då är det inte säkert att man kommer tillbaka eftersom bolagen måste skära på utvecklingsresurser och kapacitet.
– Därför är det viktigt med undsättningslån som fungerar, säger Peter Augustsson.



