• Delade in världen i svart och vitt.
Steve Jobs som avled i cancer förra hösten, startade Apple och gjorde det till världens högst värderade företag var enligt de flestas åsikt ett geni, en estet, en visionär och en utpräglad skitstövel. Han delade in världen i svart och vitt. Några nyanser däremellan fanns inte. Han var också besatt av perfektion och av produkter.

I den biografi som skrevs på uppdrag av Steve Jobs av den kände amerikanske journalisten Walter Isaacson och som alltså inte är en regelrätt managementbok, framträder ändå Steve Jobs ledningsfilosofi tydligt: Se till helheten. Fokusera på några få produkter och gör dem perfekta. Satsa på design och låt formgivarna styra över ingenjörerna. Det finns inget som heter omöjligt.

• Övertygelse om att allt går att fixa med it.
Bill Gates som grundade Microsoft och som under flera år toppade listan över världens rikaste person, hade just detta som mål när han startade; att bli världens rikaste. Hur det gick till och hur man kan utnyttja it-tekniken för att utveckla affärerna och företagen beskriver Bill Gates i boken ”Business @ The Speed of Thought.”

Även om boken utkom under it-hysterin 1999,är den fortfarande giltig som recept på hur man lyckas med ett it-företag och allmänt hur man ska utnyttja tekniken för att nå framgång. Den visar på Bill Gates kundfokus och på hans övertygelse att det mesta går att fixa med hjälp av it. Undertiteln till boken är ”Using av digital nervous system”, alltså hur företag kan använda sig av de ”nervsystem” som datanätverken är i företagen.

• Gates och Jobs viktiga läromästare.
En av dem som har skapat den tekniska basen för både Bill Gates och Steve Jobs är Intels medgrundare och tidigare vd Andy S Grove. Han pekas också ut av Gates och Jobs som en av sina viktigaste läromästare.

Förutom att vara en pionjär inom halvledarutvecklingen och en framgångsrik vetenskapsman utvecklade Andy Grove en ledarskapsfilosofi som har fått stort genomslag. I sin bok ”Only the paranoid survive”, är ett huvudbudskap att man ska vara observant på alla förändringar i omvärlden, eftersom det innebär att man måste förändra sin egen verksamhet. Den som förstår att reagera tidigt och att utnyttja förändringarna är också de som utvecklas snabbast.