Svensk Handel tror att nästa vecka kommer ställa till stora problem för 1000-tals handlare som inte kommer att få sin verksamhet att fungera. Panaxias verksamheten är under avveckling och sista hämtning av kontanter kommer att ske på måndag. I ett brev till finansmarknadsminister Peter Norman som skickats under onsdagen ställer vd Dag Klackenberg krav på att staten borde gå in och stötta under en övergångsperiod. Regeringen har hittills duckat i frågan men ett beslut måste tas den här veckan, anser han.

– När konkursförvaltaren inte längre kan driva konkursboet vidare uppstår ett nödläge, det här är en katastrofsituation och vi skulle vilja se att staten går in med någon slags garanti för konkursförvaltaren, säger han.

• LÄS MER: ”Staten bör driva Panaxia”

Vilket är ditt värsta scenario efter tisdag ?

– Det är att flera tusen butiker och handlare inte kan omvandla de kontanter som kommer in dagligen, till likvida medel att betala löner, leverantörer och hyror. Sedan är rånrisken överhängande . Jag befarar att vissa handlare får rykte om sig att ha mycket kontanter hos sig och det är inte bra, säger Dag Klackenberg vd Svensk Handel.

Klackenberg anser att staten borde gå in med omkring 30 miljoner kronor för att undvika att hundratals bensinmackar och butiker i landet ska stå med överfyllda dagskassor. Ett bidrag från staten skulle användas för att hjälpa butikerna att transportera sina dagskassor till banken på ett tryggt sätt till dess att det finns en permanent lösning för kontanthanteringen. Vissa större företag har lyckats hitta nya lösningar och tecknat avtal med nya leverantörer för kontanthanteringen men enligt Klackenberg kommer det att ta 2 -3 veckor innan det kommer igång ordentligt.

– På tisdag kommer ingen att ta hand om butikernas dagskassor så det gäller att man som handlare kan förvara kassorna på ett säkert sätt eller genom sin lokala bank hittar en lösning så att man själv får lov att lämna in pengarna. Det kom som en överraskning för oss att konkursförvaltaren var tvungen att avveckla verksamheten så pass snabbt, säger han.

Även Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB får idag brevet från Svensk Handel. Myndigheten har under dagen tagit upp frågan om Panaxia på ett möte.

– Om det skulle utveckla sig till någon form av nationell kris skulle det kunna bli en fråga för oss att hantera. Det är framför allt samordningsansvar vi har i så fall, säger Gunno Ivansson, pressansvarig på MSB till TT.

Dag Klackenberg tror inte att läget kommer att utvecklas till en nationell kris. Han har stora förhoppningar på att regeringen faktiskt kommer att vidta någon form av åtgärd. Att de hititlls har undvikit frågan väljer han att tolka som positivt.

– I och med att de inte säger tvärt nej gör ju att man förstår att de är bekymrade, säger han.

Bör man ens försöka ta sin dagskassa till banken på egen hand?

– Man måste först göra upp med sin bank att man får lämna in sin dagskassa. Får man det ska man självklart se till att göra det. Annars får man se till att förvara pengarna så säkert det går, på olika ställen.

Svd Näringsliv har sökt finansmarknadsminister Peter Norman för en kommentar.

LÄS MER: Panaxia kan ha tömts på en halv miljard

• QUIZ: Har du koll på kända konkurser?