LÄS MER: ”Straffskärpning för bluffakturor”

Tjuven tar inte semester under sommaren. Tvärt om. När den ordinarie personalen byts ut mot vikarier är det troligare att brottet slutförs.

Bluffakturor har länge varit ett återkommande problem för företagare, särskilt i semestertider. För den ovane kan det vara svårt att skilja en falsk från en äkta faktura.

Enligt Svensk Handel omfattar den årliga handeln med bluffakturor miljardbelopp och under sommarmånaderna ökar antalet klagomål om både bluffakturor och oseriösa telefonförsäljare. Få anmälningar leder till åtal och än färre till fällande dom.

– När det finns ett företag, en tjänst och en bandinspelning bakom fakturan så är det nästan omöjligt att styrka brott, säger Per Påhlman, förundersökningsledare vid bedrägerirotel norr i Stockholm.

Under våren pågick en uppmärksammad rättegång i Helsingborgs tingsrätt. Domen föll i slutet av maj: två av tre friades. En 25-årig man dömdes till fängelse i ett år och sex månader för grovt bedrägeri och försök till grovt bedrägeri. Domen har överklagats.

Enligt Per Geijer, säkerhetschef på Svensk Handel, minskade klagomålen på riktigt tuffa telefonförsäljare med hälften under våren.

– Rättegången var en knäck för intresset av den här typen av verksamhet men därefter har det väl återhämtat sig lite grann. Domen var inte särskilt avskräckande, säger Per Geijer.

Företagskapningar är en annan sommarrisk för företagare. En bedragare utger sig för att vara någon annan och gör förändringar i bolagets styrelse utan delägarnas vetskap. Väl inskriven i bolaget kan bedragaren flytta över pengar.

– Vi får in fall av företagskapningar kontinuerligt, men nu rör desto fler klagomål personstölder. Det är ofta ett snabbare sätt att lura både företagare och privatpersoner, säger Per Geijer.

Personer som spärrar sitt personnummer har enligt Upplysningscentralen (UC) mer än trefaldigats sedan 2007. Identitetskapningar är särskilt vanligt vid försäljning på internet. Bilförsäljare, biluthyrare och uthyrare av dyra verktyg är andra exempel på företag som är extra utsatta. När bedragaren väl kommit förbi kassan under falsk identitet är det enligt förundersökningsledaren Per Påhlman svårt för företag att få betalning.

– När det rör sig om så här stora summor och skadevärden är det viktigt att kontrollera vem man har att göra med. En vanlig identitetshandling är ingenting som styrker det, säger han.

Det är så pass vanligt att körkort förfalskas att Påhlman anser att försäljare bör känna lite extra på kortet och kontrollera att uppgifterna stämmer, exempelvis genom att kolla på internet att det finns en person med det aktuella namnet och födelsedatumet.

Under sommarmånaderna finns också ett ökat antal falska sedlar från utlandet i omlopp enligt Svensk Handel. För den som inte är bekant med euro- och dollarsedlars färg, form och känsla kan det vara svårt att värja sig mot misstag.

Äktheten känns igen genom att såväl svenska sedlar som euro och dollar är gjorda i textilfiber, de har ett relieftryck som gör att detaljerna i sedeln står ut och påverkas inte när de belyses av UV-ljus.

LÄS MER: ”Blufföretag hämnas”

LÄS MER: ”Högt pris för bluffakturor”

LÄS MER: ”Bedragarna byter post mot telefon”