Kabinpersonalen på flygbolaget gick på fredagen ut i strejk som kostade bolaget miljontals kronor.
Foto: Michael Probst
Det är återigen dags för strejk på tyska Lufthansa. I fredags slog kabinpersonalen till med en åtta timmar lång strejk som drabbade 26 000 passagerare och på tisdag, 4 september, blir det en ny omgång. Sannolikt berörs då inte Lufthansas dotterbolag som bland annat svarar för flygningar mellan Stockholm och Hamburg.
Hur många resenärer som påverkas den här gången är ännu inte klart. Kabinpersonalens fackförening UFO har sagt att man avslöjar omfattningen först sex timmar innan strejken träder i kraft.
Konflikten mellan Lufthansa och kabinfacket har pågått i mer än ett år och blev riktigt allvarlig när strejken bröt ut i slutet av förra veckan. I ett uttalande från UFO säger fackets ledning att man nu måste fortsätta med nya konfliktåtgärder eftersom man inte fick någon reaktion från företagsledningen efter fredagens konflikt.
På Lufthansa förbereder man sig för att så snabbt som möjligt kunna boka om passagerare med andra flygbolag. Det lyckades rätt väl förra gången och enligt Lufthansa var det bara något hundratal passagerare som inte samma dag kom fram till sina destinationer och därför var tvungna att bo på hotell, på Lufthansas bekostnad.
– Det är väldigt svårt att säga hur mycket den första strejken kostade Lufthansa men det handlar om miljontals euro. Och nu vet vi ingenting om vilka effekterna blir under tisdagen, säger Aage Dünhaupt, presstalesman för Lufthansa.
För att passagerarna skulle komma fram satte bland andra SAS, som samarbetar nära med Lufthansa i flygalliansen Star Alliance, in större plan på sina flygningar till Frankfurt. Enligt Malin Selander, presstalesman på SAS, gjorde det att den samlade kapaciteten räckte till och det fanns till och med lediga platser på planen.
Däremot var det problem på Frankfurts flygplats där det blev trångt eftersom planen från Lufthansa stod kvar på marken och gjorde det svårt för andra att komma fram.
– På tisdag kommer vi att göra som förra gången. Vi försöker sätta in större plan om vi kan. Eftersom vi har många plan av olika storlek kan vi omfördela men det blir ett väldigt pusslande, säger Malin Selander.
LÄS MER: Lågprisbolagen tvingar Lufthansa satsa på ny lönemodell
Konflikten mellan Lufthansa och kabinfacket handlar förenklat om att arbetsgivaren föreslår löneökningar på 3,5 procent men också vill ha rätt att förlänga arbetstiden. Facket vill ha en ökning med 5 procent och en garanti för att personal inte ska flyttas över till bemanningsföretag.
I grunden rör det sig om mycket mer än så. Lufthansa håller på med ett stort effektivitetsprogram som ska minska kostnaderna med 1,5 miljarder euro. Företaget har tidigare också gjort klart att man kommer att dra ned inom administration och catering med 4 500 personer. Totalt har Lufthansa omkring 120 000 anställda.
Lufthansa håller också på att införa andra typer av avtal. De som anställts för att arbeta i samband med den expansion som Lufthansa nyligen genomfört på flygningar till Berlin arbetar till exempel med andra villkor. Det är en modell som Lufthansas ledning vill sprida till andra delar.
Orsaken är bland annat att Lufthansa, precis som SAS och de andra traditionella flygbolagen, känner av hård konkurrens från lågprisbolagen där de anställda oftast har andra anställningsvillkor. För att kunna möta den konkurrensen anser de etablerade flygbolagen att villkoren för deras anställda måste förändras, det vill säga närma sig de lägre nivåer konkurrenterna har.
Enligt planerna ska Lufthansa under september inleda förhandlingar även med piloterna. Däremot är det inte klart när de avbrutna förhandlingarna med kabinpersonalens kommer att återupptas.
LÄS MER: Usel konjunktur slår mot flybolagen
Mer i ämnet
- 10 maj 2012 Lufthansa ska spara med hyrd personal
-
30 aug 2012
Strejk på Lufthansa från fredag
Det tyska flygbolaget Lufthansas kabinpersonal tas ut i strejk från...
-
28 aug 2012
Lufthansa drabbas av strejk
Kabinpersonal vid den tyska flygjätten Lufthansa kommer att gå ut i...
-
23 aug 2012
Strejk hotar Lufthansa
Kabinpersonalen på Lufthansa hotar att gå i strejk på tisdag.
- 2 aug 2012 Lufthansa knäppte proffsen på näsan
- 30 jul 2012 Flygkrisen slår även mot lågprisbolaget
- 9 jun 2012 Flygbolag omkull – då lyfter andra
- 16 maj 2012 Lufthansa visar intresse för TAP
- 16 maj 2012 Ryanairs vd: SAS måste skära ner





