Foto: Scanpix
Det kan jämföras med vinsten på 166,2 miljoner dollar motsvarande period 2011.
Intäkterna uppgick till 322,5 miljoner dollar, jämfört med 327,5 miljoner dollar ett år tidigare.
Produktionen under de nio månaderna 2012 har överträffat förväntningarna, skriver vd Ashley Heppenstall i rapporten, samtidigt som han skriver upp den förväntade produktionsvolymen.
”Jag är nöjd över att vårt bolag ännu en gång har levererat utmärkta resultat och överträffat marknadens förväntningar. Resultatet är en funktion av rekordhög kvartalsproduktion och låga utvinningskostnader”, skriver Heppenstall.
Lundin Petroleums dotterbolag Africa Oil har handelsstoppats på Stockholmsbörsen. Några officiella besked om orsaken ges inte, men di.se skriver att en möjlig orsak är att medieuppgifter från i går kväll om att bolaget hittat olja i Kenya.
Robert Eriksson på Africa Oil säger att bolaget under dagen kommer med information som förklarar handelsstoppet.
Africa Oil är noterat på Stockholmsbörsens First North-lista.





