Holmens koncernchef Magnus Hall.
Foto: Scanpix
Euron har blivit 8 procent billigare mot den svenska kronan på tio veckor. Nu hotar en våg av nedläggningar av Sveriges sågverk. Nu kräver skogsindustrin att Riksbanken sänker räntan för att dämpa den utländska aptiten på den svenska kronan, skriver Dagens Industri.
Holmens vd, Magnus Hall, är en av de branschföreträdare som är påtagligt oroad över raset för eurozonens gemensamma valuta.
– Pratar vi om en varaktig eurokurs på den här nivån, då har vi ett riktigt problem, säger han till tidningen.
Billeruds vd Per Lindberg är inne på samma spår och manar Riksbanken till att fundera över om inte en räntesänkning måste till för att stötta exportindustrin som pressas av en stark krona.
– Jag vet inte om Riksbanken övervägande har att göra med en bostadsbubbla, men det känns inte som att vi behöver hålla en hög räntenivå för att hålla någon överdriven inflation i schack, säger Per Lindberg.
Magnus Hall är ännu mer tydlig med att han vill se en räntesänkning i spåren av riksbankens möte i september.
– Man borde definitivt sänka räntan. Det finns ingen anledning att driva upp den svenska kronan onödigt högt.
Särskilt för sågverken är situationen bekymmersam. Sågverken har nästan inga kostnader i euro medan trävarupriset, i synnerhet för gran, direkt eller indirekt sätts i euro. Till det ska läggas att de värsta konkurrenterna finns i euroländerna Finland, Tyskland och Österrike.
– Det blir ett stålbad i höst. Det blir det värsta halvåret jag kommer att vara med om. Det är jag ganska säker på, säger Santhe Dahl, vd och huvudägare i sågverksjätten Vida med sju sågverk och 1100 anställda i Sydsverige.
Börje Bengtsson, avgående vd för Setra med tio sågverk i Sverige, är också pessimistisk.
– Det är kris. Det är ohållbart för många av de små och medelstora sågverksföretagen. Om det inte sker en snabb förändring så kommer det att bli ytterligare nedläggningar av sågverk, särskilt i södra Sverige, säger han till Dagens Industri.






