Dannemora Mineral rusar på börsen sedan gruvbolaget på måndagsmorgonen meddelat att det utvärderar ett alternativ till den aviserade riktade nyemissionen, att i stället välja ett konvertibellån, skriver Direkt.

Nyheten får marknaden på gott humör. Vid 11-tiden är Dannemora upp drygt 20 procent på Stockholmsbörsen.

Det är ett antal större finska och svenska aktieägare under ledning av kapitalförvaltningsbolaget Investo Asset Management, som har föreslagit ett konvertibelt lån. Investo har utfäst sig att teckna en betydande andel av kapitalet i det föreslagna konvertibellånet.

Lånet kommer att uppgå till mellan 130 och 150 miljoner kronor och löper på tre år, med en årsränta på 11,75 procent samt en konverteringskurs på 40 kronor.