Så sent som i mitten av mars handlades oljan, ”light crude”, för över 110 dollar fatet. I mitten av juni trillade priset under 80 dollar, efter ett fall på nästan 30 procent.

Börsens oljebolag har föga förvånande följt med ned. Alliance Oil, tidigare West Sibirian, hör till börsårets sämst presterande aktier, överträffad endast av den krisdrabbade mobiltelefontillverkaren Nokia. Verksamheten som sådan, med bas i Ryssland och Kazakhstan, har samtidigt uppvisat en kraftig expansion, där rapporten över första kvartalet vittnade om en nästan fördubblad oljeproduktion, och en vinstökning med över 50 procent. Även den omdiskuterade oljeproducenten Lundin Petroleum har fallit tungt på börsen, ned knappt 30 procent under första halvåret.

Oljeprisets snabba fall har skett mot bakgrund av ett geopolitiskt handelsdrama, där iransk olja sedan 1 juli är föremål för en internationell bojkott, och där Saudiarabien, som en del av denna åtgärd, kraftigt ökat sin produktion.

Av Stockholmsbörsens bredare sektorindex (se faktaruta) är nu ungefär hälften på rött, men där en majoritet liksom börsen i övrigt pendlar kring nollstrecket. En avvikare på uppsidan är banksektorn som sedan årsskiftet stigit med nästan 20 procent. Handelsbankens a-aktie är, efter Electrolux, Stockholmsbörsens bäst presterande aktie, och har stigit 22 procent sedan årsskiftet. Indextunga Nordea är upp drygt 10 procent, med SEB hack i häl.

Samtidigt svänger det vilt i gruvsektorn, där antalet bolag dock är begränsat. Boliden och Nordic Mines har båda tappat mark under året, och så även den kanadensiska guldbrytaren Semafo, parallellnoterad i Stockholm, som gått ned över 30 procent.