Maths O Sundqvist ber nu Finansinspektionen granska om Carnegies Arne Berggren brutit mot banksekretessen genom att lämna ut uppgifter om Sundqvists affärer med Carnegie.

– Jag har blivit mycket förvånad, minst sagt, när jag i tidningarna kunnat läsa uppgifter om mina mellanhavanden med Carnegie Investment Bank, konstaterar Sundqvist. Det har handlat om storleken på lånen, om lånevillkoren och om bankens bedömning av mina interna förhållanden, skriver Sundqvist i ett uttalande.

– Det är uppgifter som normalt sett omfattas av banksekretessen. När nu bankens företrädare Arne Berggren gladeligen tycks sprida dessa i media är min fråga om det verkligen är OK. Därför har jag bett Finansinspektionen granska vad som hänt, säger Sundqvist.

Carnegie, som kräver Sundqvist på en miljard ska auktionera ut hans ägarbolag Skrindan på en auktion i mars.