Efter att ha stått utanför ända sedan garantiprogrammet presenterades i höstas går nu alltså den Wallenberg-kontrollerade banken med.
”Det skapar likställighet med flertalet av SEB:s internationella konkurrenter som redan drar nytta av olika statliga garantiprogram. Deltagandet kan medföra lägre finanseringskostnader för koncernen särskilt som hälften av kostnaden för den statliga upplåningsgarantin kan dras av från avgiften till obligatoriska svenska stabilitetsfonden”, skriver SEB:s Annika Falkengren i rapporten.
Att SEB nyligen backade på de planerade löneförhöjningarna för Annika Falkengren och andra i toppen var en förutsättning för att banken skulle kunna gå med.
Förväntningarna på aktiemarknaden låg på ett rörelseresultat på 1 928 miljoner kronor, enligt SME Direkt.
Första kvartalet 2008 tjänade SEB 2 410 miljoner.
Intäkterna steg till 11 430 miljoner, jämfört med 8 802 miljoner ifjol.
”SEB:s underliggande verksamhet har haft en stark inledning på året. En fortsatt hög intjäningskapacitet framöver och den förbättrade kapitalstyrkan efter nyemissionen ger en avsevärd buffert för att stå emot ytterligare förväntade försämringar av de allmänna affärsförutsättningarna”, skriver VD Annika Falkengren i rapporten.
Räntenettot blev 5 904 miljoner, en förbättring jämfört med 4 223 miljoner samma kvartal ifjol.
Kreditförlusterna uppgick till 2 386 miljoner, jämfört med 368 miljoner samma kvartal ifjol och 3 268 miljoner under hela 2008.
Analytikerna hade förväntat sig förluster på 2 393 miljoner, enligt SME Direkt.
I Baltikum uppgick reserveringar för kreditförluster till 1 702 miljoner. Kreditförlustnivån steg till 2,70 procent.
Inom Stora Företag och Institutioner var 279 miljoner. I Ukraina reserverades 114 miljoner och i Ryssland 48 miljoner. I Ukraina var kreditförlustnivån 12,4 procent och i Ryssland 7,8 procent.
SEB gör en nedskrivning av goodwill i Ukraina med 594 miljoner. SEB lägger nu all expansion i landet på is.


