- Frågan är inte aktuell eftersom staten presenterade detta i tisdags, säger bolagets chef för investerarrelationer, Ulf Grunnesjö.
- Vi har arbetat med en nyemission och det är en ganska lång process. Givet att få ihop allt material så har vi jobbat med frågan under hela året, säger han.
Statens utsträckta arm, presenterad av kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell jämte finansminister Anders Borg, kom således något sent för att göra någon skillnad för SEB.
- Vi har dock en positiv grundsyn till de åtgärder som regeringen föreslår, säger han.
Regeringens förslag innebär att staten ”står beredd” att tillföra max 50 miljarder kronor till sunda banker i syfte att förbättra förutsättningarna för en ökad utlåning till svenskt näringsliv.
Knappt hälften av den föreslagna nyemissionen, vars omfattning föreslås bli 15 miljarder kronor, garanteras av bankens nuvarande ägare i paritet med rådande ägarandelar.
Huvudägaren Investor, sida om Alecta, Fjärde AP-fonden och SEB-stiftelsen, tecknar utöver detta aktier motsvarande ytterligare 7 procent av emissionen.
Resterande del, motsvarande knappt 50 procent, garanteras av Goldman Sachs International, Morgan Stanley och UBS Investment Bank.


