Världsekonomin saknar lyftkraft och det tvingar centralbankerna till allt mer drastiska stimulansåtgärder. Det betyder också historiskt låga räntor under hela prognosperioden som sträcker sig till 2014, enligt SEB.

Banken bedömer att Sveriges bruttonationalprodukt (BNP) växer med 1,3 procent i år, med 1,5 procent nästa år och 2,5 procent 2014.

Arbetslösheten beräknas stiga från 7,5 procent i år till 7,8 procent nästa år och fortsätta upp till 7,9 procent 2014.

Reporäntan väntas i december 2012 ligga på 1,0 procent och vara kvar på samma nivå både ett och två år senare.

SEB noterar att tillväxtekonomier som till exempel Kina har växlat ned. Banken räknar också med att osäkerhet kring euron och amerikansk finanspolitik kommer att påverka tillväxten negativt i höst. Den globala tillväxten är starkt beroende av fortsatt monetär stimulans, enligt ekonomerna.

”Vi räknar bland annat med att ECB stödköper statspapper efter acceptans från Spanien och Italien. Vidare antar vi att spanska staten ansöker om finansiellt stöd och att Grekland får en ny skuldnedskrivning”, skriver SEB.