Ansökan skickades på torsdagen in till Riksgälden, efter att SBAB:s styrelse fattat ett beslut om frågan.
- Vår bedömning är att det kommer att underlätta den långfristiga upplåningen för oss. Vi har haft en fungerande upplåning under finanskrisen, men vi tror att det här kommer att leda till att man får en utökad investerarbas, framför allt internationellt och att vi kan få större upplåningsvolymer, säger Lena Hedlund, kommunikationschef vid SBAB.
Bankgarantiprogrammet har erbjudits sedan den 30 oktober. Den 29 januari fick regeringen grönt ljus att göra förändringar i villkoren. Dessa innebar att kravet på att institut ska ha ska ha en betydande marknadsandel togs bort.
Definitionen av institut ändrades så att det är tillräckligt att kreditmarknadsbolag har en betydande utlåning mot säkerhet i fast egendom, tomträtt eller bostadsrätt för att de ska kunna omfattas av garantiprogrammet.
Dessutom ändrades beräkningen av ramen för garantier som får lämnas till institut som ingår i garantiprogrammet från institutsnivå till koncernnivå. Detta innebär att en gemensam beräkning kommer att göras för till exempel en bank och dess dotterinstitut.
Varför har ni ansökt om att gå med först nu?
- Det beror på att vi har haft diskussioner om nivåerna på avgifterna i programmet, baserat på de kallade credit swops. Vi har inte ansett ur ett riskperspektiv att det inte har varit motiverat med en högre avgift. Överenskommelsen på EU-nivå har gjort att vi nu kan acceptera garanitprogrammet, säger Lena Hedlund.
Alla storbanker utom Swedbank har valt att avstå från deltagande i bankgarantiprogrammet. Också Volvo Finans har gått med i programmet.


