Swedbank Robur köper fondbolaget Carnegies fonder Carnegie Småbolag och Carnegie Sverige. Fonderna har ett förvaltat kapital om cirka 1,4 miljarder svenska kronor där Carnegie Småbolag är den större fonden.
- Kunderna vars fondinnehav nu flyttas över till oss får ta del av den förvaltningen. För vår del innebär köpet att vi kan effektivisera förvaltningen då vi har liknande fonder, säger Mats Lagerqvist, vd för Swedbank Robur.
Köpet innebär att förvaltningen av fonderna med tillhörande kapital och kundstock överförs till Swedbank Robur senast den 24 november, ingen personal hos Carnegie berörs av detta.
– Vi köper de enskilda fonderna eftersom vi anser att det är en bra affär, säger Mats Lagerqvist.
Han kan dock i dagsläget inte säga om Carnegie-fonderna ska slås ihop med Roburs befintliga fonder.
- Vi får se, de ska förvaltas enligt vår process, säger han till E24.
Köpet förutsätter Finansinspektionens godkännande och en ansökan har lämnats in.
Carnegies småbolagsfondtillhör inte den mest framgångsrika bland småbolagsfonderna. Fonden har gått upp 28 procent på fem år. Det kan jämföras med Lannebos småbolagsfond som stigit runt 45 procent under samma period. Även Swedbank Roburs småbolagsfond Sverige har utvecklats bättre med en uppgång på 34 procent på fem år.
När det gäller Carnegies Sverigefond har den backat cirka 25 procent på 3 år medan Roburs Sverigefond har tappat 27 procent. Det kan jämföras med HQ:s Sverigefond som gått ned cirka 18 procent under samma period.
Enligt Carnegies informationschef Andreas Koch initierades försäljningen av fonderna redan i somras och det har funnits en rad intressenter. Carnegie berättar inte hur mycket Robur har betalat, det gör inte heller Robur.
- Det här har inget med försäljningen av Carnegie att göra, som sköts av Riksgälden. Försäljningen av de båda fonderna har planerats sedan i somras och genomförs eftersom vi förenklar vår administration och koncentrerar hela fondutbudet till Luxemburg, säger Andreas Koch.
Carnegie har 15 fonder. I Luxemburg finns redan en stor verksamhet och flytten av fonderna innebär stordriftsfördelar samt skattemässiga fördelar, enligt Koch.
E24: Varför flyttade ni inte de här fonderna, som ni nu har sålt, till Luxemburg?
- Av skattemässiga och legala skäl. Det här underlättar för kunderna, det hade varit skattemässigt ofördelaktigt för kunderna om vi flyttat de här fonderna till Luxemburg, säger Andreas Koch.
Han säger vidare att Carnegie inte planerar att sälja fler av sina fonder.


